Sözcü Plus Giriş

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay, 2016-17 eğitim ve öğretim yılının açılmasıyla birlikte okullarda dağıtılan 15 Temmuz darbe girişimini anlatan kitapçıkta anlatım bozukluğu olduğunu savundu. Balbay, "15 Temmuz gecesi şehitlerimiz için de '241 can, soğuk bir gecenin ayazında çiğ damlaları gibi düştü toprağa' deniyor. Metni yazanlar hiç değilse hava durumuna baksaydı" dedi.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, yurt sevgisi ile dolu nesiller yetiştirmek isteyenlerin kaldırdıkları andı çocuklara öğretip, yaşatmasının yeterli olacağını söyledi. Balbay, eğitim-öğretim yılının sorunlarla başladığını anlatırken şunları söyledi:
"Milli Eğitim Bakanlığı kendi damgasını taşıyan kitapçıklar bastırdı. Benim edindiğim '15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleriniz Anısına' başlıklı kitapçık kompozisyondan zayıf alır. En basiti giriş, gelişme, sonuç yok. Dağınık, çocukların anlaması güç bir metin. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden alıntı yapılmış, kaynak belirtilmemiş. 15 Temmuz gecesi şehitlerimiz için de '241 can, soğuk bir gecenin ayazında çiğ damlaları gibi düştü toprağa' deniyor. Metni yazanlar hiç değilse hava durumuna baksaydı. Okullarda 15 Temmuz dersinin amacının çocuklara demokrasiyi sevdirmek, yurt sevgisini yükseltmek olduğu söylenmişti. Niyet buysa; kaldırdıkları and yeterdi. Orada yurdu, milleti özünden çok sevmek çok güzel anlatılıyor. Çocuklara andı öğretsinler ve yaşatsınlar, yeter. Meslekten ihraç edilen ve atılan öğretmenlerle birlikte öğretmen açığı 150 bini geçti. Bakanlık 12 bin yeni öğretmen alacağını duyurdu. Bu yetersiz. Bunun yanında halen görevdeki öğretmenler çok tedirgin. Durumunu sorduğumuz öğretmenler, 'Her sabah bakanlık sitesine girip atılıp atılmadığımıza bakıyoruz' dediler. Bu koşullarda nasıl verimli olacaklar Öğretmen alımında KPSS puanı dikkate alınacak ama son karar mülakatta verilecek. Mülakata alımın 3 katı aday çağrılacak. Mülakat heyetinde eğitimle ilgili olmayanlar da bulunabilecek. Bu durum sağlıklı bir seçim yapılacak mı sorusuna neden oluyor. Yeni eğitim öğretim yılı başladığında yayınların birbiriyle yarışması gerekir."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more