Ordu Haberi: Balıkesir Üniversitesi üzen 2 ölüm

Balıkesir Üniversitesi üzen 2 ölüm

Balıkesir Üniversitesi üzen 2 ölüm

BALIKESİR Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Burak Cantürk'ün, darbe girişimi sırasanda İstanbul'daki olaylarda öldüğü açıklandı. Yine İstanbul'da açılan ateş sonrası hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Varank'ın da Necatibey Eğitim Fakültesi'nden mezun olduğu bildirildi.
Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, biri mezun diğeri halen kurumlarında öğrenci olan iki mensuplarının darbe girişimi sonrası çıkan olaylarda yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"Milletimizin iradesini hedef alan 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2'inci sınıf öğrencisi Burak Cantürk ve Necatibey Eğitim Fakültesi mezunlarından Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Varank, İstanbul'da demokrasi mücadelesinde şehit düşmüştür. Bu kirli girişimi canı pahasına engellemek uğruna hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli aileleri, üniversite camiamız ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz."
'DEKANLARIN HEPSİ FETÖ'CÜ DEĞİL'
Bu arada Balıkesir Üniversitesi'ne bağlı 10 fakültede görev yapan dekan ve dekan vekilleri istifa etti. İstifacılar arasında yer alan Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl, Facebook hesabında yaptığı açıklamada, bazı kaynaklarda dekanların istifasıyla ilgili çok garip başlıklar atıldığını belirtirken, "Duyan arkadaşlar ve dostlar da arayıp soruyorlar. Merak etmeyin dostlar. Öncelikle YÖK tedbir amaçlı Türkiye'deki tüm dekanların, yani bin 577 dekanın hepsinin istifasını istemiştir. Bazı gazete başlıklarında olduğu gibi bunların hepsi Fetöcü değil tabii ki. Vatanına devletine bağlı, canını hiç düşünmeden vatanı için feda edecek olan vatansever birçok dekan var bu ülkede. Devletimiz büyüktür. Devlete itaat farzdır. Devletimiz bu noktada kim masum kim hain elbette ayıklayacak kudrete sahiptir. Önemli olan Allah devletimize ve vatanımıza zeval vermesin" dedi.
Satıl, istifaların ardından dekanların gerekli değerlendirmelerden geçirileceğini, cemaatle bağlantısı tespit edilen dekanların görevden alınacağını, diğer isimlerin ise görevlerine geri dönmelerinin beklendiğini bildirdi.
SENATO'DAN KINAMA
Balıkesir Üniversitesi Senatosu ise 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınadı. Senato'dan yapılan açıklama şöyle:
"Anayasal düzene, millî iradeye ve demokrasimize karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen ve çok sayıda güvenlik görevlisi ile vatandaşımızın şehit olduğu, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek kalkışmayı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış cunta heveslisi paralel çete tarafından girişilen menfur kalkışmayı lanetliyoruz. Ordu ve güvenlik güçleri dayanışmasının en güzel örneğini veren aziz milletimize karşı girişilecek her türlü eylemin karşısında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyor, demokrasi zaferimizi kutluyoruz."
DEMOKRASİ NÖBETİNE DAVET
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kerim Özdemir, "Türkiye'mizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin iradesine kastedenlere en büyük cevabı vermek adına başta personelimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı Balıkesir'imiz ve ülkemizin farklı kentlerinde meydanlara, demokrasi nöbeti ve şölenine davet ediyorum" dedi.

DHA

Loading...