Şanlıurfa Haberi: Balıklıgöl'de surlara çıkan esnafı belediye başkanı ikna etti

Balıklıgöl'de surlara çıkan esnafı belediye başkanı ikna etti

Balıklıgöl'de surlara çıkan esnafı belediye başkanı ikna etti

– ŞANLIURFA’da, kentin simgesi olan Balıklıgöl platosunda bulunan ve tarihi dokuya zarar verdiği, haksız işgal yaptığı gerekçesiyle kapatılmak istenen 17 işyerinin sahibi ve çalışanları dün ve bugün tarihi kalenin surlarına çıkarak eylem yaptı. Eylemciler, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Nihat Çiftçi tarafından ikna edildi.
İl Çevre Koruma Vakfı Başkanlığı, kentin simgesi olan Balıklıgöl platosunda yer alan 17 işletmenin, tarihi dokuya zarar verdiği ve izinsiz işgal yaptıklarını saptayarak kapatılmasına karar verdi. Kararı uygulamak için dün zabıta ekipleri, polis eşliğinde işyerlerine gitti. Bazı işletme sahipleri kendilerine 3 ay önce tebliğ edilen karar üzerine işgal ettikleri yerlerde bulunan masa ve sandalyelerini kaldırdı. Bazı işletme sahipleri ise tepki göstererek görevlilerle tartıştı. Tarihi kalenin seyir tepesindeki bir kafede işlemi gerçekleştirmek isteyen görevliler ile işletme sahipleri arasında gerginlik çıkması üzerine aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 15 kişi kalenin surlarına çıkarak 'toplu intihar' tehtidinde bulundu.
BAŞKAN DESTEK SÖZÜ VERDİ
Bu sabah erken saatlerde işletme sahipleri yeniden kalenin surlarına çıkarak tepkilerini sürdürdü. Görevlilerin uyarılarına rağmen eylemlerini sonlandırmayan esnafrın yanına öğle saatlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çifti geldi.
Çiftçi, tepkilerini ve taleplerini dinlediği esnaflara destek olma sözü verdi. Bu sözün ardından esnaf, bellerine bağladıkları halatları çıkarıp bulundukları surdan indi.

 

 

DHA

Loading...