Sözcü Plus Giriş

 

 

 Arzu KAYA/İSTANBUL, (DHA) TARAF  Gazetesi'nin 28 Kasım 2013 tarihli sayısında, "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" manşetine konu olan haberle ilgili olarak, haberi yazan gazeteci Mehmet Baransu ile gazetenin eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında görülen davada savcılık esas hakkındaki mütalaasını sundu.

MİT VE MGK AVUKATI DA KATILDI
Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 7. duruşmasına başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Baransu getirilirken, tutuksuz sanık Murat Şevki Çoban ise katılmadı. Baransu'nun avukatının vekillikten çekildiğine dair dilekçe gönderdiği davaya Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği 1. Hukuk Müşavirliği avukatları da katıldı.
Duruşmada söz alan Baransu, "OHAL kapsamında bizim avukatlarla fazla görüşme şansımız olmuyor. Haftada bir gün 20 dakikalık bir görüşme sağlayabiliyoruz. Yeni avukatım ile görüştüm. Dosyaya bakıp inceleyecekti. İnceledikten sonra dosya ile ilgili savunma yapacak" dedi.

47 YIL 6'ŞAR AYA KADAR HAPİS İSTEMİ
Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Halil İbrahim Başer, deliller çerçevesinde sanıklar Baransu ve Çoban'ın suç kasıtları gözönüne alındığından eylemlerinin "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etme, tahrip etme, sahtecilik yapma ve başka yerde kullanma", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarını işlediklerini belirtti. Savcı mütalaasında 3 suçtan toplamda Baransu ve Çoban'ın 21 yıl 9'ar aydan 47 yıl 6'şar aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İDDİANAMEDEN…
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan ve Mehmet Baransu ile birlikte Taraf Gazetesi'nin eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban'ın da şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, MİT 'ihbar eden' sıfatını taşıyor.
İddianamede, Mehmet Baransu'nun 28 Kasım 2013 tarihli Taraf Gazetesi'nde "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haberde, nitelik itibariyle gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararını manşetten yayınladığı ve bu yayınlarını ilerleyen günlerde de devam ettirdiği vurgulandı.
Murat Şevki Çoban'ın da, Sorumlu Yazıişleri Müdürü olmasından kaynaklı, Baransu ile birlikte devletin güvenliği veya içdış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini basın yayın yoluyla ifşa ettikleri öne sürüldü.

52'ŞER YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri ifşa etmek suretiyle suç işledikleri kaydedilen şüphelilerin, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarını işledikleri belirtildi. Mehmet Baransu ve Murat Şevki Çoban hakkında 26'şar yıldan 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more