Sözcü Plus Giriş

İzmir Haberi: Başbakan Yıldırım: Bunların yaptığı siyasi istismar

Başbakan Yıldırım: Bunların yaptığı siyasi istismar

Güncellenme: 16:19, 19/11/2016
Başbakan Yıldırım: Bunların yaptığı siyasi istismar

 

 

İhsan YALÇIN/İSTANBUL, (DHA) BAŞBAKAN Binali Yıldırım Okan Üniversitesi Hastanesi'nin açılışında konuştu. Muhalefetin "cinsel istismar düzenlemesi"yle ilgili eleştirilerine yanıt veren Yıldırım, " Ülkemizin kanayan bir yarasını görmezden gelmek bize yakışmaz. Bize yakışan, böyle bir sorun varsa bunu çözmektir. Şimdi bunun üzerine atlayıp buradan ucuz siyaset yapmak eski Türkiye'nin alışkanlığıdır. Bu alışkanlık artık para etmiyor, piyasası yok. 3 bin mağdur insan seçim kampanyalarında her gün önümüze çıktı. Bugün bunun istismarını yapan ana muhalefet partisinin milletvekillerine de aynı şeyleri söylediler. Şimdi sorun İzmir milletvekiline, sorun diğer milletvekillerine, onlar anlatsınlar ama korkar anlatamazlar. Bir kör dövüştür, bir anlamsız, bir yalan rüzgarı, bir siyasi istismar. Cinsel istismar değil bunların yaptığı siyasi istismar. Kusura bakmasınlar" dedi.

"ŞU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ YAPALIM"

Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir ülkede eğer istikrar varsa, siyasi istikrar ve güven varsa her şey olur. Türkiye 14 yılda 3 Türkiye olduysa bunun arkasında bu iki sihirli kelime saklı; güven ve istikrar. Biz diyoruz ki artık gelin, şu anayasa değişikliğini yapalım. Güven ve istikrarı kalıcı hale getirelim. 'Başkanlık sistemi' tutturdular. Hadi vazgeçtik Cumhurbaşkanlığı. Madem sizi rahatsız ediyor Cumhurbaşkanlığı diyelim. Cumhurbaşkanlığı'nın korkacak ne tarafı var. Ülke bölünürmüş peki ülkede belediye başkanları seçiliyor aynı şey. Belediye var, meclis var ikisi aynı gün seçiliyor. Meclis, başkanı denetliyor, bütçesini onaylıyor, kararlarını alıyor; başkan da kamuyouna şehrine verdiği hizmetleri iki seçim döneminde yapmanın gayreti içinde oluyor. İyi yaparsa bir daha seçiyorlar. Aynen başkanlık sistemi de bu. Tek farkı mutlaka iktidar var. Koalisyon yok. Koalisyonlarla Türkiye maalesef hak ettiği mesafeyi alamıyor, hızı yavaşlıyor ve kazanımlarını da muhafaza edemiyor. Milliyetçi Hareket Partisi'ni ayrı tutuyorum. Milliyetçi Hareket Partisi her zaman ülke menfaatini siyasetin üzerinde tutmuştur. Bu anlayışını bugün de sürdürüyor; ama Ana Muhalefet partisini biraz daha ölçülü, izanlı, uzun vizyonlu Türkiye'nin geleceğini, gerçeklerini, karşı kaşıya bulunduğu tehditleri dikkate alarak değerlendirmesinin ülkemiz, milletimiz ve ana muhalefet partisi için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ana muhalefet demek iktidar alternatifi demek. Getirilecek bir düzenlemeden uzak durmak, ona karşı olmak bir iktidar alternatifi olamayacağı düşüncesinin hakim olması demektir. Bu da ana muhalefete yakışan bir iş değildir. İnşallah bu konuları önümüzdeki günlerde daha detaylı değerlendireceğiz."

"İŞİMİZ HİZMET, GÜCÜMÜZ MİLLET"

"İşimiz hizmet, gücümüz millet. Bu düşünceyle hep çalışıyoruz" diyen Yıldırım, "15 Temmuz'un bize öğrettiği bir şey var; uzlaşma, birlik, beraberlik, kardeşlik. 15 Temmuz, nasıl 79 milyonu kenetlediyse biz bu birlik ruhunu sonuna kadar muhafaza etmek için, bütün vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin geleceği, kardeşliği için, var gücümüzle çalışacağız, gayret edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

DHA