Sözcü Plus Giriş

Erzincan Haberi: Başbakan Yıldırım; Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler, 15 Temmuz'da neleri yapmaya muktedir olduğunu gördü (2)

Başbakan Yıldırım; Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler, 15 Temmuz'da neleri yapmaya muktedir olduğunu gördü (2)

13:59 -
Başbakan Yıldırım; Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler, 15 Temmuz'da neleri yapmaya muktedir olduğunu gördü (2)

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ'DAN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE MESAJ
Erzincan'da yeni eğitim öğretim yılı başlama törenine katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı konuşmada öğrenci, öğretmenlere mesajlar verdi. Resmi, özel olmak üzere 73 bin 397 kurum, 721 bin 670 derslik, 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 1 milyon 2 bin 430 öğretmenle yeni eğitim öğretim dönemine başladıklarına işaret eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitimle amaçlarının temel demokratik değerlere sahip, bireysel farklılıkları ne olursa olsun araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş ve insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek olduğunu bildirdi.
Geleceğin teminatı olan çocukları üreten, paylaşan, fikirlerini hoşgörü ortamında tartışabilen, en önemlisi de bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, sosyal ve ekonomik problemlere çözüm üretebilen ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Yılmaz,  öğrenci ve öğretmenlere şunları söyledi:
"Sevgili Öğrencilerimiz; İnanıyorum ki sizler milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Ülkenize, bayrağınıza, devletinize ve milletinize sahip çıkacaksınız. Bu ülkenin yarınları, geleceği sizlersiniz ve geleceğimize sizler yön vereceksiniz. Eğitim öğretim sürecinizin her kademesinde, yaşamınızın her alanında kendinize güvenen, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayıran, adaleti her şeyin üstünde tutan, bireyler olarak yetişmeniz bizim idealimizdir. Çağımız bilgi çağı. Bu nedenle okuyan, araştıran, sorgulayan, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olmanız geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Şunu asla unutmayın ki bu ülkenin yarınları sizlersiniz. Devletimizin bekası, bağımsızlığımızın teminatı ancak ve ancak siz sevgili öğrencilerimizin azmiyle mümkün olacaktır.
Değerli Öğretmenlerim. Nesillerimizi yetiştirmek adına özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyorum. Öğrencilerinizi evlatlarınızdan farklı görmediğinizi, tüm gücünüzle onların en iyi şekilde yetişmesi adına bu kutsal görevi severek ifa ettiğinizi biliyorum. Tarihimizden ve milli değerlerimizden aldığınız güçle yeni nesillerimizi yetiştirme yolunda, eğitim adına yaktığınız meşaleyi sonsuza dek taşıyacağınıza olan inancımı ifade etmekten mutluluk duyuyorum. Sorumluluğu büyük olduğu kadar gücü ve etkisi bir o kadar yüksek ve başka hiçbir meslekle kıyaslanamayacak kadar özel ve kutsal bir mesleğe sahipsiniz. Ülkemizi çağın ilerisine taşımak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için birlikte çıktığımız bu yolda birlikte çalışacak, omuz omuza yürüyeceğiz."
FETÖ'NÜN OKUL VE PANSİYONLARI  MİLLİ EĞİTİM'E KAZANDIRILDI
Bu yıl FETÖ'ye ait olduğu için kapatılan 21 okul, 362 derslik ve 19 pansiyon ile birlikte toplam 64 okul, 1047 derslik, 140 atölye ile 20 pansiyonun Milli Eğitim'e kazandırıldığına işaret eden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"15 Temmuz gecesinde meydanlarda iyi bir nesil yetiştirmiş olmakla ancak iftihar edip gurur duyabileceğimiz pırıl pırıl kalpleri vatan sevgisiyle atan binlerce öğrencimiz, gencimiz vardı. İstiklal Harbini, Çanakkale'yi, Çanakkale'de yaşanan kahramanlıkları o ana kadar sadece tarihten öğrenen evlatlarımız o gece tarih yazdı. Millet olarak gençlerimizle, 15 Temmuz gecesi meydanlara inen öğrencilerimizle ne kadar gurur duysak, ne kadar iftihar etsek de az. Başkomutanımızın tek bir çağrısıyla meydanlarda yerini alan, bir asker edasıyla safları tutan gençlerimiz 'Çanakkale Geçilmez' şuurunu, Milli Mücadeledeki 'vatan bölünmez' şiarını tüm dünyaya gösterdi. Biz gençlerimize güveniyoruz, biz bu gençliğe güveniyoruz. Biz yarınlarımızı emanet edeceğimiz nesillerimize inanıyoruz. Manevi değerlerine; kültürüne, bayrağına, devletine ve milletine sahip çıkan bir gençlik yetiştirdiğimizi görmek ve bu anlamda yaşadığımız mutluluğu ifade etmekten de ayrıca gurur duyuyorum. Binlerce yıl önce vatan kıldığımız, yurt bildiğimiz, aziz bildiğimiz bu toprakların canından, kanından, suyundan, bereketinden beslenen bu yurdun öz evlatları cesur yürekleri ve sağlam karakterleriyle ecdadına, atalarına olan sadakatini ve  değerlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını açıkça göstermiştir. Nitekim 15 Temmuz ihanetinin yaşandığı gece meydanlarda kahramanca direnerek can veren 16 yaşındaki Abdullah Tayyip, gençliğimizin vatan bilincine eriştiğinin sembolü olmuştur. Hain darbe girişimi sırasında ülkemizin aydınlık yüzü, bir bilim adamı Prof. Dr. İlhan Varank hakka yürüdü. Yine babası Erol Olçok ile birlikte darbecilere karşı meydanlarda kahramanca direnerek şehit olan Abdullah Tayyip Olçok evladımızın mücadelesi de unutulmayacaktır."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more