Sözcü Plus Giriş

MUHTAR VE MÜFTÜYE NİKAH KIYMA YETKİSİ GELİYOR
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında, mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarıyla il ve ilçe müftülerine evlendirme yetkisi verildiğini açıklayarak, "Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek" dedi.
MAHKEMESİZ İSİM VE SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ
Başbakan Yıldırım, TBMM'deki AK Parti grup toplantısında konuşarak, günlük hayatı kolaylaştıracağını belirttiği yeni düzenlemeleri açıkladı. İçişlerinde ve vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler yapılacağını belirten Yıldırım, "Yapılan düzenlemeyle, evlenme ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş acısını, sevincini bir tarafa bırakıp bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş bundan böyle mahkeme kararını ihtiyaç duymadan yanlış yazılımda olan adlarını, soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Soyadınızı beğenmiyorsunuz mahkeme kararına lüzum yok. Değiştirebileceksiniz. Basit bir işlemle. Adınız hoşunuza gitmiyor. Değiştirebileceksiniz. Bunun için mahkemeye gidip, duruşmalar yapıp, niye değiştiriyorsun sorularına vatandaş muhatap kalmayacak" diye konuştu.
'PASAPORT VE EHLİYET İŞLEMİ NÜFUS İDARELERİNDEN YAPILACAK'
Pasaport ve ehliyet işlemlerinin emniyetten alınarak, nüfus idarelerine verileceğini bildiren Başbakan Yıldırım, "Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idarelerinden yapılacak. Polisten alınıyor nüfus idarelerine veriliyor. Böylece emniyetteki 5 bin polis, trafikte, güvenlikte daha etkin, asli görevlerine dönecek" dedi.
MUHTAR VE MÜFTÜYE EVLENDİRME YETKİSİ
Evlendirme yetkisiyle ilgili yapılacak düzenlemeye ilişkin de bilgi veren Yıldırım, "Bir değişiklik de evlendirme yetkisi ile ilgili. Buna göre, Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek" ifadelerini kullandı.
'DOLULUK ORANLARI YÜZDE 80'İN ÜZERİNE ÇIKTI'
Turizmde yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Yıldırım, iç turizmdeki hareketlenme sonucu olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Yaşadığımız bölgesel ve küresel krizlerden dolayı ve ikili sorunlarımızdan dolayı turizmde bu sene beklediğimiz bir gelişme olmadı. Ancak bayram tatilinin erken açıklanması ve uzun tutulmasıyla buradaki boşluğun bir nebze dolduğunu görüyoruz. İç turizmdeki hareketlenme sonucu doluluk oranları yüzde 80'in üzerine çıkmış bulunuyor. Rusya ve İsrail'le vardığımız mutabakatın semeresinin ilk önce göreceğimiz alanı da turizm olduğunu düşünüyoruz. Burada iyi gelişmeleri bekliyoruz. Böylece turizmde yaşanan olumsuzluklar senenin geri kalan kısmında da giderilmiş olacak."

DHA