Son Dakika: Başbakan'dan imam hatipli öğrencilere ziyaret (4)

Başbakan'dan imam hatipli öğrencilere ziyaret (4)

Başbakan'dan imam hatipli öğrencilere ziyaret (4)

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN BANKACILARA SERT UYARI
Başbakan Binali Yıldırım, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nda konuştu. Başkanlık sistemi tartışmalarının gündemde olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Buradan ana muhalefet partisine çağrı yapıyorum. Bir kez daha bu tarihi fırsatı ıskalamayın. Bu siyasete olan güveni de sorgular. Siyaset iddia işidir. 'Başkanlık olursa, biz iktidar olamayız' kabulüyle hareket edersen, siyaseten iddialı olamazsın. Kimsenin babasının malı değil başkanlık. Çıkarsın anlatırsın, vatandaşı ikna edersin, vatandaş seni seçer" dedi.
İKTİDARIN GİZLİ ORTAKLARI
Anayasa değişikliğinin en büyük faydasının iş alemine olacağını söyleyen Başbakan Yıldırım, "Anayasada sistem sorununu çözeceğiz. Mevcut Anayasa milletin beklentisini karşılamıyor. Yetki alanlarında çakışmalar var. Ne kadar güçlü iktidara gelirseniz gelin, hiç hesap etmediğiniz gizli ortaklarınız çıkıyor. Ne güzel seçim kazandık, gidiyorsunuz Ankara'ya, orada biri kafa uzatıyor. İlk günden hemen peydah oldular. Kardeşim sen gittin, sokakta terledin mi Vatandaşın derdini dinledin mi Nereden çıktı. 14 yıldır hem vesayet odaklarıyla mücadele ediyoruz, hem de ülkemizi kalkındırmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.
PARÇALI BİR İKTİDAR OLMAYACAK
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağladıklarını ancak mevcut durumu anayasayla uygun hale getirmek istediklerini söyleyen Yıldırım, "Kıyamet koparıyorlar. Bu yanlışlığın düzelmesi lazım. Bu noktada umut verici bir gelişme var. Bu konuyu bütün parti başkanlarıyla görüştük. Yenikapı ruhu aslında bu fırsatı veriyor. Bu noktadan hareketle MHP Genel Başkanı bu düşüncemize benzer görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Dediği çok basit. Diyor ki, 'bu böyle yürümüyor'. 'Bunu Meclis'te biz düzeltelim'. 'Bunu vatandaşın önüne getirecek düzenlemeyi yapalım'. Yürütmeyi daha güçlendireceğiz. Meclisi daha da güçlü hale getireceğiz. Ciddi denetim pozisyonuna getireceğiz. Türkiye'de o saatten sonra hiçbir şekilde parçalı bir iktidar olmayacak" diye konuştu.
AK PARTİ'NİN DE BİR ÖMRÜ VAR
"Ak Parti’nin de bir ömrü var" diyen Başbakanı Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hadi 20 sene daha. Sonrası ne olacak. O zaman partilere göre değil, sistemin kendi içinde istikrarı devam ettirecek bir modele geçmesi lazım. Bu da başkanlık sistemi. Biz Ak Parti olarak teklifimizi getireceğiz. Yüce Meclis kararını verecek. Vereceği karar bizim kabulümüz. Biz inanıyoruz ki bu değişiklik milletin önüne gelecek.”
'PARTİ OLARAK KABUL ETMİYORUZ'
“Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği konusunda bir parti hariç, bütün partilerle uzlaşmaya hazırız” diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Uzlaşamayacağımız bir parti var. Biz onu parti olarak kabul etmiyoruz. Her işinde teröristlerle birlikte hareket eden parti hariç. Diğer partilerin hepsinin başımızın üzerinde yeri var. Onlar Türkiye'nin toprak bütünlüğünü, bayrağını kabul etmiyorlar. Etnik siyasetin, terör örgütünün arkasına saklanıyorlar. Onlarla işimiz olmaz. Çıkarlar derler ki, 'terör örgütünü lanetliyoruz'. 'PKK ile bizim işimiz olmaz'. 'Bunlar alçakça insanları öldürüyorlar'. Bunları çıkın söyleyin, o zaman bu fikrimizi değiştiririz" diye konuştu.
'DOST GİBİ DAVRANIP SİLAH VERENLERİ DE BİLİYORUZ'
Türkiye'nin bölücü örgütle mücadelesini sürdüreceğini söyleyen Başbakan Yıldırım, "30 yıldır girilmeyen yuvalarına girdik. Bunların kirli işbirlikçilerini de dünya aleme teşhir edeceğiz. Dost gibi davrananlar arkadan bunlara silah veriyor, bunları da biliyoruz" dedi.
'BİZİM KADERİMİZ'
Hükümet olarak 14 yıl boyunca Doğu'ya ve Güneydoğu'ya pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, "Neyin istismarı yapılıyor. Burası kalkınmıyor. Burada işyeri yok. Terör örgütü bunun istismarını yapıyor. Aynı hastaneler orada var. Aynı okullar orada var. Fazlası var, eksiği yok. Daha geçen gün Şırnak Van yolunu yapan müteahhidin makinelerini yaktılar. 5 askerimizi de şehit ettiler. Ondan sonra diyorlar ki, 'devlet buraya bakmıyor'. Yüksekova havalimanının 99 kere şantiyesini bastılar. 2 sene geciktirdiler. En sonunda açtık. Onların siyasi uzantıları, en önce onlar uçağı doldurdular. Bizim kaderimiz, köprü yaparız, önce karşı çıkanlar geçer. İstemezük, olursa da kimseye sıra vermezler" diye konuştu.
'TÜRKİYE’Yİ HAK ETMEDİĞİ YERDE GÖSTERMEK İSTİYORLAR'
Türkiye'nin 2016 yılında büyük badireler atlattığını, milletin 15 Temmuz'da darbeye darbe vurduğunu söyleyen Yıldırım, bütün yaşananlara rağmen ekonominin büyümeyi sürdürdüğünü belirtti. Yıldırım, "Ekonominin herhangi bir duraksamasına müsamaha edemeyiz. Etrafımızda muazzam bir karışıklık var. Oralardan etkilenen, ülkemizin de bölücü terör, DEAŞ terörü, üstüne üstlük FETÖ’cü terörle ciddi mücadelemiz var. Risk sıralamasında maalesef birtakım ön yargılarla Türkiye'yi de hak etmediğimiz bir yerde göstermeye çalışıyorlar. Bunu da biliyoruz. Şikayet etme konumunda değiliz. Biz çözüm üretmek zorundayız. Bunu da birlikte yapacağız" diye konuştu.
'MAĞDUR EDEBİYATINI KENARA BIRAKALIM'
Darbeyi durduran milletin aynı zamanda ekonomi oyunlarını da bozduğunu söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdü:
“Göstergeler, Rusya ile krizde yaşadığımız ekonomik oynamanın daha altında. Merkez Bankamız piyasaya para sürme ihtiyacı duymadı. Dünyaya karşı birlik beraberlik görüntüsü verdik. Yenikapı'da 5 milyon vatandaş bir araya geldi, birliği gösterdi. Bizim beklentimiz ve ümidimiz birlik beraberlik ruhunun devam etmesidir. Zaman zaman bu ruhu zedelemeye çalışan faaliyetler görüyoruz. Efendim 'mağdurlar var'. Mağdur mağdur da, şehitler ne olacak Bunların yakınları ne olacak. Milletin hayallerini yıkmaya çalışanların yaşattığı travma ne olacak. Benim 11 yaşındaki torunum hala uyku uyuyamıyor. O gece bana diyor ki, 'bunlar bizim askerimiz değil mi, niye insanları öldürüyorlar'. Bu işe kalkışanlar bunun cevabını vermek zorunda. Mağdur edebiyatını bir kenara bırakalım. Herkes verecek hesabını. Bir daha böyle bir işe kalkışmasın. Yargı işine bakıyor, gereğini yapacak. Mevcut kanunlarda hükümler verilecek. Cezalar çekilecek. Mağdur söylemlerinin de bir temeli yoktur. Bu da FETÖ’nün ayrı bir algı operasyonudur.”
'BANKALARIN DIŞ PARTNERLERDEN KAYNAKLI'
Türkiye'nin 2009 küresel finans krizinden bu yana ekonomik büyümesini sürdürdüğünü, bu yılki rakamların beklenenin bir miktar altında kaldığını söyleyen Başbakan Yıldırım, "Finansman noktasında, bu değerlendirme kuruluşlarının, bankalarımız dış partnerlerinden kaynaklı bir tereddüt var. Bu haksız bir tereddüt. Bu da bizim gelişmemize zarar veriyor" dedi.
BANKACILARI UYARIYORUM: TEFECİLİĞİ BIRAKIN
"Bankacıları buradan uyarıyorum" diyerek sözlerini sürdüren Başbakan Yıldırım, "Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yarın bugün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız, ama geç olacak. Duyduğunuz her haber üzerine 'teminatları artıralım, 'faizleri artıralım'. Bu akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın. Ya bunu kendiliğinden yapın, ya da bunu size yaptıracağız. Fırsat ekonomisine müsamaha edemeyiz. Onun için bankalarımıza çağrı yapıyorum. Lütfen daha uzun vadeli, daha kalıcı projelere destek verin. Dedikodularla hareket etmeyin. Yeniden yapılandırmalarda fırsatçılık yapmayın. Ekonomiyle ilgili zerre kadar sıkıntı yok. Bütün göstergelerimiz en güçlü ülkelerinkinden daha güçlü kardeşim. Türkiye'nin ekonomisinin görünümüyle, bankaların görünümü örtüşmüyor. İş alemiyle bankalarımızın duruşu birbiriyle uyuşmuyor. Bu da Türkiye'ye yakışmıyor. Bu arkadaşların hepsini toplayacağız. Bir kez daha uyaracağız. Biz istiyoruz ki ekonomi kendi kurallarıyla çalışsın. Bu birinci tercihimiz. Olursa böyle olur. Olmazsa, bizim de kendimize göre araçlarımız var, tedbirlerimiz var. Her zaman gerçek ekonominin yanındayız. Biz hükümet olarak tarafız. Üretimde tarafız. İstihdamda tarafız. İhracatta tarafız" şeklinde konuştu.
MEZHEP ÇATIŞMASI UYARISI
Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalara değinen Başbakan Binali Yıldırım, "İkisi de Müslüman olduklarını söylüyorlar. Ne Müslümanı deccal bunlar deccal. Mezhep meselesi çok tehlikeli bir iştir. Bu mezhep işini önleyemezsek bölgede büyük bir felaket olur. Bizim ülkemizde hiçbir yere 'Yezid' adı verilir mi Bizim camilerimizdeki yazıtlar Muhammed, Ali, Ömer, Ebubekir diye başlar, Hasan Hüseyin' diye devam eder. bizim için Ehlibeyt esastır. Yaradan esastır. Peygamber esastır. Bu tehlikeli ayrışmaya da asla prim vermeyeceğiz. Irak'taki bizim feryadımız da budur. Burada tehlikeli bir oyun oynanıyor. Mezhepsel çatışma teşvik ediliyor. Bunu yapmayın. Bunun için gayret ediyoruz. Bunun için orada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" dedi.
ASKERİ BİRLİK İSTEDİ
Başbakan Yıldırım'dan önce konuşan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser de Başbakandan şehirlerine yeni bir askeri birlik taşınmasını istedi.
30 KİLO AĞIRLIĞINDA MERMER HEDİYE EDİLDİ
Başbakan Binali Yıldırım’a ATSO Başkanı tarafından üzerinde ının işlenmiş olduğu 30 kilo ağırlığında bir mermer hediye edildi.

Özgür ALTUNCU/AFYONKARAHİSAR, (DHA)  

DHA

Loading...