Son Dakika: Basın Konseyi: Gazeteciler bayramları 'tam demokrasiler'de yaşar

Basın Konseyi: Gazeteciler bayramları 'tam demokrasiler'de yaşar

Basın Konseyi: Gazeteciler bayramları 'tam demokrasiler'de yaşar

BASIN Konseyi'nce  "24 Temmuz Gazeteciler Günü" nedeniye yapılan açıklamada,  "Gazeteciler bayramları 'tam demokrasiler'de yaşar" denildi.

"1908'den beri Türk Basını'nda sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak kutlanan '24 Temmuz'lar, Gazeteciler Günü-Basın Bayramı olarak kutlanır" ifadeleriyle başlayan Basın Konseyi'nin mesajı şöyle:

"140 yıl önce tanıştığımız sansür, maalesef bugün hala hayatımızı etkilemekte.
Ülkemiz bugünlerde olağanüstü günler yaşıyor. Halkın,medyanın, tüm STK'ların direnişi ile önlenen darbe girişimi sonrasında Basın Konseyi olarak açıkladığımız , ''darbelerin panzehiri 'tam demokrasi'dir görüşümüzü, bugün de yineliyoruz.

Bu arada, darbe girişimi ve sonrasındaki OHAL uygulamasının basına yönelik baskıları artırması endişesini de taşıyoruz. Gazetecilere yönelik açılan çok sayıda dava mevcutken, 30’u aşkın gazeteci tutukluyken, binlerce gazeteci işsizken, 24 Temmuz'u Gazeteciler Bayramı olarak kutlamak mümkün olabilir mi? Mahkeme koridorlarında adalet arayan yüzlerce gazetecinin, sosyal medyada attığı mesajlarla, gazetelerindeki köşelerinde yayınladıkları görüşleriyle hep 'kendini savunmak' zorunda kalan kalem sahiplerinin '24 Temmuz'u bayram olabilir mi?

Basın özgürlüğü raporlarında 199 ülke arasında, Türkiye listedeki 151’inci sırasıyla dünyanın da dikkatini çekmektedir. Basın özgürlüğünün, yaşam hakkının, emeğe saygının olmadığı iklimlerde nefes almak zordur. Halkın gerçekleri 'sansürsüz' ve tüm boyutlarıyla öğrenmek anayasal hakkıdır.

24 Temmuz Gazeteciler Günü-Basın Bayramını 108. kez yaşıyoruz. Hakkıyla kutlayacağımız 24 Temmuzları yaşama özlemiyle tüm medya çalışanlarına, sansürsüz bayramlar diliyoruz."

 

 

 

DHA

Loading...