Ordu Haberi: Başkan Yılmaz: İddianemede 'PDY' örgütünün ismi Paralel İhanet Çetesi olsun

Başkan Yılmaz: İddianemede 'PDY' örgütünün ismi Paralel İhanet Çetesi olsun

Başkan Yılmaz: İddianemede 'PDY' örgütünün ismi Paralel İhanet Çetesi olsun

– ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Enver Yılmaz, darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Törör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması  (FETÖ/PYD) ile ilgili tepkisini dile getirdiği konuşmasında, Paralel Devlet Yapılanması ifadesinin Paralel İhanet Çetesi (PİÇ) olarak değiştirilmesi önerisinde bulunduğunu söyledi.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kent merkezindeki 16 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda, demokrasi nöbetine katıldı. Burada vatandaşlara seslenen Başkan Enver Yılmaz, FETÖ/PDY darbe girişimiyle ilgili, iddianamede yer alacak örgüt adına ilişkin teklifte bulundu. Örgüt adının FETÖ/PDY olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, 'PDY' isminin yerine, açılımının Paralel İhanet Çetesi (PİÇ) olarak değiştirilerek iddianamede yer alması önerisinde bulundu. Başkan Yılmaz şunları söyledi:
“Bunların kısaltılmışı Paralel Devlet Yapılanması’ydı. Biz bundan sonra bunların kısaltılmışlığını da değiştirmemiz lazım. Paralel İhanet Çetesi. Şu anki iddianamede düzenlenen (FETÖ) Fethullhçı Terör Örgütü, (PDY) Paralel Devlet Yapılanması, iddianamedeki ismi bu idi. 15 Temmuz'dan sonra şimdi bunların ismi şu olmalı. Buradaki teklifim; Paralel Devlet Yapılanması’nı, Paralel İhanet Çetesi yani FETÖ yapılanması 'PİÇ' terör örgütü. Paralel Devlet Yapılanması'nı söylerken rahat rahat söylüyoruz ama, paralel ihanet çetesini söylerken içimizde bir çekinge var 'acaba şudur, budur. İçimizde çekinge olmasın, bunların hepsi p… Çünkü bunların hepsi paralel ihanet çetesi. Bu konuda da özellikle PİÇ'in açıklamasını tekrar yapıyorum; 'P'si paralel, 'İ'si ihanet, 'Ç'si çete. Varmı tereddüt, yok. Paralel İhanet Çetesi. Bundan sonra bizim söylemlerimiz paralel ihanet çetesi olacak. İnanıyorum ki iddianameye de bu şekilde bir düzenleme yapılacaktır."
Darbeci bir astsubayın güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğünü, Ordu’da kendisine mezar yeri vermediklerini, alınan bu karardan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da konuyu destekleyen bir fetva yayımladığını belirten Başkan Yılmaz, "Biz burada bir karar aldık, dedik ki; 'Ordu sınırları içine, Cumhurbaşkanına, devletine kurşun sıkan asker kılıklı teröristleri toprağına ölüsünü bile almayacağız’ dedik. Yaptık ve bir gün sonra Diyanet İşleri Başkanlığı fetva yayınladı. ‘Vatan hainlerinin namazı kılınmaz, imam göndermeyeceğiz, cenazesine de hiç kimse gitmeyecek’ diye. Diyanet İşleri Başkanlığı bizim yaptığımız uygulamayı bir gün sonra karar altına aldı” dedi. Başkan Yılmaz, ikinci darbe girişimi ve provakasyonlara karşı vatandaşların da uyanık olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Demokrasi nöbetini sürdüren meydanda yüzlerce vatandaşa, kentteki esnaflarda ücretsiz olarak döner, yiyecek ve içecek ikramında bulunuyor.

 

DHA

Loading...