Diyarbakır Haberi: Batman'da 2 bin kişi, terörü yürüyüşle kınadı

Batman'da 2 bin kişi, terörü yürüyüşle kınadı

Batman'da 2 bin kişi, terörü yürüyüşle kınadı

 BATMAN'da siyasi partiler ve sivil toplum örgütü temsilcilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek, terörü kınadı.
Batman'da aralarında bazı siyası partiler, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, son dönemde bölgede yaşanan terör saldırılarını kınamak için Batman Park AVM'nin önünde toplandı. Ellerinde, Türkçe ve Kürtçe, 'Ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek' yazılı pankart açıp, 'Bu ülkede karteşi kardeşe düşürmeyi başaramayacaksınız', 'Darbeyi gömdük, terörü de gömeceğiz' yazılı dövizler bulunan kalabalık, Valilik binasının önüne kadar yürüdü. Yürüyüş süresince sıkı güvenlik önlemleri alın polis ekipleri, park halindeki araçları cadde üzerinden kaldırdı.
Valilik önünde kalabalık adına basın açıklaması yapan Şefik Sevim, son günlerde sivil yerleşim alanlarında peş peşe yapılan menfur saldırıların hangi amaca hizmet ettiğinin kimse tarafından sorgulanmadığını söyledi. Sevim, şöyle konuştu:
"Çocuk, kadın, veya yaşlı kimseyi ayırt etmeden, bomba yüklü araçlarla yapılan bu tür alçakça eylemlerin savunabilir ve izah edilebilir bir tarafının olmadığını artık başta Kürtler görmektedir. Daha dün Diyarbakır'a bağlı Dürümlü Köyü'nde tonlarca patlayıcının infilak ettirilmesiyle vahşice katledilen ve cesetlerinden geriye kalan birkaç kilo etin torbalarda toplandığı köylüler için ortak ve güçlü bir iradeyle ses çıkarılabilmiş olunsaydı, bugün yaşanan katliamlara cüret edilemezdi. Zulüm kimden gelirse gelsin, adil bir şekilde tüm haksızlıklara, çifte standartsız ses çıkaracak sivil toplum kuruluşları sahasında güçlü bir mekanizma getirilmiş olsaydı, halka bu acılar bu kadar kolay yaşatılamayacaktı. İslamın yakınlaşmayı, sulhu esas alan bunca şiarlarını, değerlerini soluduğumuz, ritüellerini yaşadığımız bu coğrafyada, biz bu ı hak etmiyoruz. Bu katliamlarda hayatını kaybeden herkese Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, menfur saldırıların son bulması dileğiyle bu toprakları işgale elverişli hale getirmek için el ele vermiş olan tüm katilleri lanetliyoruz" dedi.
Açıklamanın ardından terörü lanetleyen grup sessiz şekilde dağıldı.

DHA

Loading...