Antalya Haberi: Baykal'dan 'başkanlık' açıklaması: CHP, başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecek

Baykal'dan 'başkanlık' açıklaması: CHP, başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecek

Baykal'dan 'başkanlık' açıklaması: CHP, başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecek

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili "CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir. Şunu unutmamak lazım ki, bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde artırır. Başkanlık rejimi, mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır" dedi.

"BAŞKANLIK REJİMİ TÜRKİYE'NİN MARUZ KALDIĞI TEHLİKELERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTIRIR"

CHP'li Deniz Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, Gazeteci Avni Özgürel'in kendisini arayarak, 'Ben hayret ediyorum, Başkanlık rejimi gelirse her yerde CHP seçimi alamaz gibi bir kanaat var. Siz ne dersiniz' diye sorduğunu kaydetti. Baykal, bunun üzerine "Makamın özelliklerine uygun iyi bir aday oylarımızı artıracaktır. Ama asıl mesele CHP'nin gerçek kimliğine uygun özündeki temel projeye sahip çıkan bir anlayışı parti olarak kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Çünkü Türkiye'nin CHP'nin temel siyasetine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır" diye yanıt verdiğini belirterek, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Dolayısıyla ben Başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir. Şunu unutmamak lazım ki, bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde artırır. Türkiye'nin bugün her zamankinden daha çok ortak akla, kurumsal düşünme ve davranmaya ihtiyacı vardır. Halbuki başkanlık rejimi, mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır. Bu da Türkiye'nin iç ve dış politika sorunlarının daha da karmaşık hale gelmesine neden olacaktır. Ama şunu da hatırlatmak isterim ki, Fransa'da Sosyalist Parti anayasadaki başkanlık düzenlemesine tüm gücüyle karşı çıkmıştı. Ancak başkanlık rejimi onlara rağmen geldikten sonra Mitterand sosyalistlerin adayı olarak sonraki bir seçimde başkan seçilmiştir. Bu da kulaklara küpe olsun."

DHA

Loading...