Sözcü Plus Giriş

CANİKLİ VE SOYLU GİRESUN'UN EYNESİL İLÇESİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte, selden zarar gören Giresun'un Eynesil ilçesinde incelemelerde bulundu. Aşırı yağışlarda taşan Topallı ve Dizgine dereleri çevresinde devam eden çalışmalarla ilgili bilgi alan Canikli, vatandaşların sorunlarını dinledi.
Selden zarar görenlerin zararlarının en kısa zamanda karşılanacağını kaydeden Canikli, “Eynesil'de Beşikdüzü kadar tahribat yok. Can kaybımız da yok. Geçmiş yıllarda böyle bir sel olduğunda tahribat olurdu. Son yıllarda bütün derelerimiz ıslah edildi. Eğer ıslah edilmemiş olsaydı, bir facia yaşanırdı. Selden zarar gören vatandaşımızın ve esnafımızın zararlarını karşılayacağız. Köprüleri de en kısa zamanda yapacağız. Ancak yaya geçişini sağlamak için geçici bir çözüm bulmaya çalışacağız” dedi.
Şehirlerin yıllar önce yanlış şehircilik anlayışıyla kurulduğunu belirten Caniklı, şunları söyledi:
“Şehir kurulduktan sonra düzeltmek kolay değil. Karadeniz’in ve tüm ülkemizdeki şehirlerin problemi budur. Şehirleşme başladığında şehircilik kurallarına uymayacak şekilde yapılması, devletin de sonradan gelmesi. İşte gecekondulaşma dediğimiz hadise budur. Şehirlerin ana çatısı kurulduktan sonra onu düzeltmek çok zor ve çok maliyetli. Birçok şehirde dönüşüm projesi başlattık. Eski yapıları yıkıyoruz, yerine yenilerini yapıyoruz. Bu çok maliyetli bir iş ama gerçek çözüm bu. Başladık yapıyoruz. Bu bütün şehirlerimiz için geçerli. Beşikdüzü’nde gördüğümüz afetin temel nedeni de bu. Şehir yol kotunun altında kurulmuş. Yani bir çanak gibi. Buralarda afetin olmaması mümkün değil. Çözüm ise şehri yeniden yapmaktır. Kurallara uygun şekilde şehri adeta ayağa kaldırmak gerekiyor.”
Karadeniz’in önceki yıllarda olduğu kadar afetlere maruz kalmadığını kaydeden Canikli, “Son yıllardaki dere ıslah çalışmaları tamamlanmış olmasaydı bu tahribatın boyutu, can ve mal kaybı çok daha fazla olurdu. Nitekim önceki yıllarda Karadeniz buna benzer afetlerle çok daha sık kaşlılaşıyordu. Neredeyse 23 yılda bir afet oluyordu. Ama son yıllarda afetin tahribat boyutu azaldı. O da bu yapılan alt yapı sayesindedir. Geçmiş olsun” dedi.
Canikli ve Soylu Çavuşlu Beldesi’nde selden yıkılan Zıva deresindeki köprüde inceleme yaptıktan sonra, Ankara'ya gitmen üzere Ordu-Giresun Havalimanı’na gitti. 

DHA