Sözcü Plus Giriş

BİNGÖL'ün Adaklı ilçesi Kırkpınar Köyü yakınlarında kimliği belirsiz 3 hırsız, küçükbaş hayvanları Elazığ'ın Kovancılar ilçesine götürmeye çalışan 3 çobanı darp edip, yaklaşık 100 küçük baş hayvanı çalıp kayıplara karıştı. Çobanların yakınları, olayı Kırkpınar Köyü muhtarı ve oğullarının gerçekleştirdiğini iddia etti.
Adaklı ilçesi Kırkpınar Köyü kırsalından Elazığ'ın Kovancılar ilçesine yaklaşık 100 küçük baş hayvanı götüren Ali Biçer, Erdal Gezici ve Fethi Akalın adlı çobanların yolu, silahlı 3 kişi tarafından kesildi. Silahlı saldırganlar çobanları darp ettikten sonra 100 küçükbaş hayvan ile kayıplara karıştı. Çobanlar yardım istedikleri yakınları tarafından Bingöl Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alınırken, jandarmaya da haber verildi.  Hastaneye gelen çobanların yakınlarından Ekrem Biçer, olayın Adaklı İlçesine bağlı Kırkpınar Köyü Muhtarı ve 2 oğlu tarafından yapıldığını iddia etti. Biçer, çalınan hayvanların geçici güvenlik bölgesi ilan edilen ve sivillerin girişine yasak olan Karlıova İlçesi Karacehennem bölgesine götürdüğünü iddia ederek şöyle konuştu:
"Çobanlar sürü ile birlikte Bingöl'ün Karlıova İlçesinden gelip, Elazığ'ın Karakoçan ilçesine geçecekleri sırada, Kırkpınar Köyü Muhtarı ve oğulları çobanları darp ediyor. Çobanlar şu an hastanede yaralı durumda. 2 çobanın durumu ağır ve 100 kadar küçükbaş hayvana el koymuşlar. Hayvanları Karlıova'nın karacehennem bölgesine götürdüklerini öğrendik. Orası riskli ve geçici güvenlik bölgesi olduğu için giremiyoruz. Asker, Savcı ve Vali beyden bir talimat bekliyorlar. Darp edilenler bizi aradı, gittiğimizde çok kan kaybetmişlerdi. Ambulansla hastaneye yetiştirebildik. Muhtar kendisini bölgenin ağası olarak görüyor ve bu eylemi gerçekleştiriyor. Hakkında suç duyurusunda bulunduk. 100 kusür hayvanı Karacehennem bölgesine, çatışma bölgesine sürmüş. Orası tehlikeli olduğu için kimsenin gidip de alması mümkün değil, şikâyetçiyiz."
Ekrem Biçer, suçladıkları muhtarın 2004/2009 yılları arasında bölgede hayvan hırsızlığı yaptığını ve bunları PKK'lılar yapmış gibi gösterdiğini de iddia etti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more