Sözcü Plus Giriş

Özcan ÇİRİŞ/ BİTLİS,(DHA)BİTLİS'te belediyenin yaptığı çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Eş Başkanı Hüseyin Olan, geçmiş dönemleri eleştirdi. Olan, "2,5 yıldır görevdeyiz. Bu süreç içerisinde şunu net bir şekilde tespit ettik. Gerçekten Bitlis'te hizmet adına değer verilebilecek, farkındalık yaratabilecek hiçbir şey yapılmamıştır. Bu çağda olmamıza rağmen alt yapıyla, yol, su ve kanalizasyonla uğraşmaktayız" dedi.
DBP'li Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Olan, belediye meclis üyeleri ile birilkete Saidi Kürdi Caddesi'nde yapımı devam eden parke taşı çalışmalarını yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. Başkan Olan, Bitlis'in kadim ve tarihi bir kent olduğunu, ancak hak ettiği yerde bulunmadığını belirterek geçmiş dönemleri eleştirdi. Bitlislilerin geçmişte hizmet için iktidarlardan yana tercihlerini kullandığını, buna rağımen hizmet alamadıklarını, aksine kentin ekolojisiyle, kimliğiyle, kültürüyle oynandığını belirterek şöyle konuştu:
"2,5 yıldır görevdeyiz. Bu süreç içerisinde şunu net bir şekilde tespit ettik. Gerçekten Bitlis’te hizmet adına değer verilebilecek, farkındalık yaratabilecek hiçbir şey yapılmamıştır. Bu çağda olmamıza rağmen alt yapıyla, yol, su ve kanalizasyonla uğraşmaktayız. Oysa Bitlis gibi tarihi bir kentin bunu çoktan aşması lazımdı. Şu andaki konumu itibarıyla, kültürel, kimliksel ve tarihsel bir kent olması gerekiyordu. Biz bunun için bu kenttin tahrip ve yok edilen kimliğini kültürünü ortaya çıkarabilmek için çalışıyoruz. "
Eş Başkan Olan, çalışmalar yaparken ayrımcılıklar ve ötekileştirmelerle de uğraştıklarını belirterek, "Tabi bu süreç içerisinde çok farklı ayrımcılıklara çok farklı ötekileşmelerle karşılaştık. Gerek hükümetin gerek kurumların bize bakış açısı çok farklı bir şekildedir. Hepinizin bildiği gibi bütün belediyelerimiz değişik kurumlara değişik bakanlıklara proje vermesine rağmen sadece AKP belediyelerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yüklü miktarda hibe verilmesi, bunu da ne yazık ki bu kenttin milletvekili çıkıp hiç esirgemeden hiç saklamadan hiç gizlemeden kamuoyuyla paylaşması manidardır. Milletvekilimiz, ‘Biz belediyelerimize yardım ettik, 13 milyon yardım yaptık’ demesi ve alt kısımda da tamamen AKP belediyelerinin yer alması. Sayın vekilimize bunu sormamız lazım. Bu kentte, Norşin’de, Hizan’da, Mutki’de size insanlar hiç oy vermedi mi Sadece Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz mı sizlere oy verdi Sadece geri kalan 4 belde mi sizlere oy verdi Sayın yetkililerimize sormamız lazım. Sayın Valimize Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze, diğer müdürlerimize sormamız lazım. Bu kentte sizler yaşamıyor musunuz Burası bir kent merkezidir. Gerçekten bu kentte hizmet görülmeyince, temizlik yapılmayınca, su akmayınca, yollar bozuk olduğunda mutlu olacak mısınız Eğer mutlu olacaksanız bizim söyleyeceğimiz hiçbir şeyimiz yok. Size oy veren insanları neden ötekileştiriyorsunuz Bu halkla birlikte yaşarken bu insanlara acaba ne cevap vereceksiniz Biz gerçekten bunu merak ediyoruz" diye konuştu.
10 MİLYON YATIRIM YAPMAYI HEDEFLİYORUZ
Olan, bütün bu olumsuzluklara rağmen hizmet etmeye devam edeceklerini de belirterek, "Önümüze hizmeti koymuşuz. Bu hizmet çerçevesinde de bu yıl 10 milyonluk bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Sıkıntılı olan Saidi Kurdi Caddesi'nde çalışmalara başladık. Yaklaşık 300 metre yol yaptık. İnşallah 10 güne kadar esnafımızı da mağdur etmeden bir an önce bitireceğiz. Halkımız ve esnafımız her şeyin en güzeline laiktir. Biz bu yolu yaptıktan sonra artık sıra kaldırımlara ve park sorununa geliyor. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bitme aşamasına geldi "dedi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more