Muğla Haberi: Bodrum Kent Konseyi'nden 'Doğal SİT Alanları Uygulama Planı' değişiklik taslağına tepki

Bodrum Kent Konseyi'nden 'Doğal SİT Alanları Uygulama Planı' değişiklik taslağına tepki

Bodrum Kent Konseyi'nden 'Doğal SİT Alanları Uygulama Planı' değişiklik taslağına tepki

BODRUM Kent Konseyi üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ülke genelinde yaptığı bir çalışmanın sonucu olarak ortaya koyduğu 'Doğal SİT Alanları Uygulama Planı'nda, ilçeyi de etkileyen 1'inci derece doğal SİT alanı olan bölgelerin, 2 veya 3'üncü derece doğal SİT alanına dönüştürülmesi taslağını eleştirdi. 8 Kasım'daki olağanüstü genel kurulda taslağın görüşüleceğini belirtirken, tüm Bodrumlular, sivil toplum örgütü üyeleri ve siyasi parti temsilcileri etkinliğe çağrıldı.
Bodrum Kent Konseyi üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılan çalışmayla, Bodrum'u da etkileyecek olan, 1'inci derece doğal SİT alanı bölgelerin, 2 veya 3'üncü derece doğal SİT alanına dönüştürülmesi taslağıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Kent Konseyi'nde gerçekleştirilen toplantıda; Konsey Başkanı Mustafa Demiröz, açıklama yaptı. Taslağın henüz kabul edilmediğini hatırlatan Demiröz, şöyle dedi:
"Bugüne kadar gördüğümüz kanun, tüzük, yönetmelik uygulamalarında hep böyle görüşler soruluyor ama hiçbirinde de, bir tane bile madde değişmeden kabul ediliyor. Yani görüşler bir yerde formalite icabı soruluyor. Bu haritaya baktığımızda daha önce mevcut olan doğal sit alanlarının derecesinin değiştirildiği ve büyük oranda da yapılaşmaya açılacağı izlenimi oluşuyor. En güzel örnek, takip ettiğimiz Kilisebükü'ndeki Adalıyalı dikkat çekiyor. Daha önce 2'nci derece olan SİT alanı, özellikle tahsisin olduğu alan, 3'üncü dereceye düşürülerek yapılaşmanın tamamen önü açılıyor. Bazı bölgelerde haliyle yapılaşmış alanlarda belki realiteye uydurulmak için 3'üncü dereceye düşürülmüş ama bizim bildiğimiz henüz hiç dokunulmamış bakir alanlarda, 3 derece yapılarak, yapılaşmaya açılmış olacak. Bugünkü imkanları bile çok sınırlı olan Bodrum'un bu kadar büyük bir yapılaşmanın getireceği ağır yükün nasıl kaldırılacağı, turizm açısında nasıl zararlar vereceği, doğallığımızın ve bakirliğimizin, özellikle deniz turizminde kullanılan koylarımızın ne hale geleceği gayet net ve açık olarak niyet şeklinde ortaya çıkıyor. Herkesin bu planı iyi değerlendirip, bu planın bu şekilde uygulamaya geçmemesi için hepimiz elimizden geleni yapmak durumundayız." 
BAZI SORULAR YÖNELTİLDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bazı soruların cevabını beklediklerini belirten Demiröz, şöyle devam etti:
"Bu planlama ihtiyacı nereden doğmuştur. Hangi gerekçelere dayandırılmaktadır. Resmi Gazetede 20/8/2016 yayınlanan 6745 sayılı kanunun 80. maddesindeki özetle, 49 yıllık tahsisler, kurumlar, gümrük vergisi ve işveren sigorta muafiyetleri, yatırım kredi faizlerinin 10 yıl süreyle devlet tarafından ödenmesi ve "yatırımların proje bazında desteklenmesi" şeklinde ifade edilen bu yasayla, bu arazilerin yatırıma, inşaata açılması hazırlığı mıdır Bu planın doğuracağı yapılaşmanın açacağı nüfus artışı bilimsel bir projeksiyona dayanmakta mıdır – sonuçları hesaplanmış mıdır" Heredot Kültür Merkezi'nde 8 Kasım'da yapılacak olağanüstü genel kurulda taslağın görüşüleceğini belirten Demiröz, tüm Bodrumlular'ı, sivil toplum örgütü üyeleri ve siyasi parti temsilcilerini etkinliğe çağırdı.

  

DHA

Loading...