Muğla Haberi: Bodrum'da mantar avı zamanı

Bodrum'da mantar avı zamanı

Bodrum'da mantar avı zamanı

BODRUM'da bir eğitim kurumu tarafından 'Mantar Avı ve Mantar Yemekleri Gezisi' düzenledi. Etkinliğe katılanlar, doğada yetişen mantarın zehirli mi değil mi diye ayırmanın güç olduğu belirtilip, uyarıldı.
Bodrum'daki Oasis Alışveriş Merkezi'nde atölye çalışmaları ve sosyolojik eğitimler veren ve Bilgi Üniversitesi öncülüğünde kurulan Bodrum Campus Eğitim Kurumu tarafından 'Mantar Avı ve Mantar Yemekleri Gezisi' düzenledi. Yöredeki kırsal alanlarda yapılan ve iki gün süren etkinliğe yaklaşık 40 kişi katıldı. Etkinliğe katılanlar, kırsal Kızılağaç, Pınarlıbelen ve Çiftlik mahallerinde mantar topladı. Katılımcılar, mantar avı sırasında, uygulamalı olarak bilgilendirildi.
Yöresel mantarlar ve mantar yemekleri hakkında katılımcılara bilgi veren Bodrum Campus Eğitim Kurumu Müdürü Selen Cambazoğlu, "İnsan hayatı deneyerek tehlikeye atılacak kadar önemsiz değildir. Bu nedenle bu tür bilgilendirme ve bilinçlendirme gezilerini atölye çalışmaları kapsamında yapıyoruz. Muğla bölgesinde sadece üç yılda bir köylümüzün mantardan zehirlenip tedavi olduğunu öğrendik. Bu da bölgemizdeki vatandaşların bilinç düzeyinin yüksek olduğunu gösteriyor. Muğla'da yaşayanların mantara karşı ne kadar bilinçli ve duyarlı olduğunu gösteriyor. Muğla bölgesinde yaklaşık 300 mantar türünden 50'ye yakını zehirlidir. Ancak yurt genelinde yapılan istatistiklerde ise durum çok iç acıçı değil. Yurt genelinde ise 2 bin 500 mantar türünden 100'e yakını zehirlidir. Örnek verecek olursak 1988 yılında Adana ve Mersin'de sadece Kasım ayında 100'den fazla vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Her mantar sezonunda bu tür zehirlenme olaylarına rastlanmaktadır. Kısacası mantarlar doğadan rastgele toplanıp, tüketilmemelidir. Çünkü, doğada yetişen mantar zehirli mi değil mi bunu ayıran kriter yoktur. Zehirli ve yenen mantarlar birbirine benzer olduğundan karıştırma riski yüksektir. Ayrıca bu mantarlar aynı ortamda yan yana bile yetişebilir. Risk bu nedenle oldukça fazladır, lezzet zehire dönüşmesin" dedi.

DHA

Loading...