Bolu Haberi: Bolu'da OHAL süresince gösteri ve yürüyüşler için Valilik izni şartı

Bolu'da OHAL süresince gösteri ve yürüyüşler için Valilik izni şartı

Bolu'da OHAL süresince gösteri ve yürüyüşler için Valilik izni şartı

BOLU'da, umuma açık alanlarda yapılacak her türlü gösteri, yürüyüş ve basın açıklaması, 21 Ekim tarihinden itibaren 'Olağanüstü Hal' süresince Valilik iznine bağlandı.
Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bolu sınırları içinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile basın açıklamaları, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun ek 1'inci maddesi kapsamında umuma açık yerlerde düzenlenecek oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteriler, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11'inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden, 21 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere Olağanüstü Hal süresince Valilik iznine bağlanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının umuma açık yerlerde yapacağı etkinlikler de Valilik iznine tabidir. Belirtilen hususlara uyulmaması halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır" denildi.
Açıklamada, karar ile insanların toplu bulundukları açık ve kapalı alanlarda yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, terör saldırıları ile suç işlenmesinin önlenmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzeni ve esenliği, temel hak ve özgürlüklerin korunmasının hedeflendiği belirtildi.
 

 

DHA

Loading...