Antalya Haberi: BUEK Başkanı Enver Yücel'den TEOG eleştirisi

BUEK Başkanı Enver Yücel'den TEOG eleştirisi

BUEK Başkanı Enver Yücel'den TEOG eleştirisi

BAHÇEŞEHİR Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, 2 oturumda toplam 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katıldığı TEOG sınavını eleştirdi. Yücel, "Herkesin işi TEOG oldu. Birinciler, beşinciler oluyor. Oluyor da ne oluyor Nerede bunlar, hani markanız, icadınız, ne yaptınız Bu yol yanlış bir yol" dedi.
BUEK'te görev yapan öğretmenler, Antalya'da kent merkezindeki bir otelde düzenlenen Öğretmenler Günü balosunda bir araya geldi. BUEK Başkanı Enver Yücel, baloda yaptığı konuşmada, eğitim sistemini eleştirdi. Türkiye'de özel öğretim oranının istenilen seviyede olmadığını belirten Yücel, "5-6 yıl öncesine kadar yüzde 3-4'lerdeydi. Bugün de çok değil, yüzde 5-6 civarında. Bugün Rusya bile yüzde 15'lere ulaştı. Türkiye bir an önce özel öğretim oranını en az yüzde 15'lere çıkarmayı hedeflemeli. Sayı önemli ancak nitelik de önemli. Batı eğitimi önemsediği ve öğretmenlere yeterli değeri verdikleri için ilerlemiştir. Bizim de aynı şekilde öğretmene ve eğitime değer vermemiz gerekir" diye konuştu.
Yücel, Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğinin olmadığını da söyledi. Dar gelirli ailelerin özel okullardan istifade edemediğini anlatan Yücel, "Eğer bir öğrenci arzu ettiği bir okula parasından dolayı gidemiyorsa orada demokrasi de, hukukun üstünlüğü de çalışmaz" dedi.
Finlandiya'nın eğitim müfredatında değişiklik yaptığını ancak Türkiye'nin hala seviye belirleme sınavlarıyla uğraştığını belirten Yücel, TEOG sınavını eleştirerek şöyle konuştu:
"Biz bugün neyle uğraşıyoruz TEOG'la uğraşıyoruz. Sanki Ay tutulması, Güneş tutulması gibi. Herkesin işi TEOG nasıl oldu Birinciler, beşinciler oluyor. Oluyor da ne oluyor Nerede bunlar, hani markanız, icadınız, ne yaptınız Bu yol yanlış bir yol. Bu yolu daha düzgün bir eğitim müfredatına sığdırmamız lazım."

DHA

Loading...