Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR'in Burhaniye ilçesi Pelitköy Mahallesi'nde Hasan Erdoğan'a ait zeytinlikte hasada başlandı.
Yaklaşık 12 milyon zeytin ağacının bulunduğu Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, erken hasat zeytinyağlarının ilgi görmesi, hasat sezonunun öne çekilmesine neden oldu. İlk hasada Kaymakam Hüseyin Öner, AK Partili Belediye Başkanı Necdet Uysal ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ da katıldı.
Üreticilere bereketli bir sezon dileyen Kaymakam Hüseyin Öner, Burhaniye'de zeytin tarımının ekonomik açıdan önemine dikkat çekerek, "Mümkün olduğu kadar çiftçimize, zeytin üreticisine destek sağlamaya çalışıyoruz. Ben iyi bir sezon geleceğine inanıyorum. Verimli bir yıl olacak. İnşallah, fiyatlar da iyi gider. Çiftçimiz çok kazanır. Bol kazançlar diliyorum" dedi.
Belediye Başkanı Necdet Uysal da, zeytin sineğine karşı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle ilaçlama ile ilgili her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, "Hava muhalefeti olmazsa ilaçlama başlayacak. İnsanların yüzde 60'ının gelir kaynağı zeytin. Reşitköy Barajı yapıldığında zeytinlikler sulanacak ve iri mahsul elde edilecek. Bunun için baraj inşaatının ihalesinin yapılmasını yetkililerden bekliyoruz. Zeytinyağının daha çok tüketilmesi gerektiğini ortaya koyduk. İnşallah, bu sözlerimiz dikkate alınır. Zeytinyağı tüketiminin artırılması lazım"  diye konuştu.
Üretici Hasan Erdoğan da zeytin ve zeytinyağının daha fazla gelir getirmesini temenni ederek, ürünün değer kazanmasını istediklerini kaydetti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more