Sözcü Plus Giriş

Bursa Haberi: Bursa’da eski maden sahalarına 712 bin fidan

Bursa’da eski maden sahalarına 712 bin fidan

Güncellenme: 11:46, 20/10/2016
Bursa’da eski maden sahalarına 712 bin fidan

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı, eski maden sahalarının rehabilitasyonu projesi kapsamında Bursa’da 2 yılda 712 bin fidan dikecek.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2014 yılında yürürlüğe giren Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı ile ülke genelinde eski maden sahaları ağaçlandırılarak orman vasfına dönüştürülüyor. Bu plan kapsamında Bursa’da da çalışma yapan orman teşkilatı bugüne kadar 5 bin 120 dekar alanda rehabilite çalışmasını tamamladı. 2015 yılında 1720 dekarlık eski maden sahasına çoğu gelir getirici türlerden oluşan 352 bin adet fidan dikti. 2016 yılı çalışma programına devam eden ekipler bu yıl içerisinde ise 2 bin dekar alanda ağaçlandırma çalışmasını tamamlayarak 360 bin adet fidanı toprakla buluşturacak.
AĞAÇLANDIRMA ŞARTIYLA İZİN 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, madencilik faaliyetlerinin tamamlandığı alanları en kısa sürede ağaçlandırdıklarını, maden izni isteyen şirketlere faaliyetleri bitince kullandıkları alanı ağaçlandırma şartıyla izin verdiklerini söyledi. Eroğlu, şöyle dedi:
"Bu ağaçlandırmanın masrafını işletmeciden tahsil ederek maden sahasındaki üretim bittikten sonra kısa zamanda ağaçlandırmaya başlıyoruz. Orhaneli Gümüşpınar Köyü’nde çalışmalarını sürdüren teşkilatımız, bu yıl için planlanan bin dekar sahayı yılsonuna kadar ağaçlandırmış olacak. Bursa’mızın var olan orman varlığını korumaya ve yeni ormanlar tesis etmeye devam edeceğiz."

DHA