Sözcü Plus Giriş

BURSA’da bir okulda dağıtılan ve içeriğinde, hayvanlarla ve ölülerle cinsel ilişkiye girilebileceğine ilişkin ifadelerin yer aldığını iddiasıyla tartışmalara neden olan kitapla ilgili Eğitim Sen üyeleri Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de, okul müdürü hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası üyeleri merkez Nilüfer İlçesi’nde bulunan Cavit Çağlar Ortaokulu’nda dağıtılan kitapla ilgili suç duyurusu öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. Okul Müdürü Nurettin Köksal’ı istifaya çağıran grup adına konuşan sendika şube başkanı Özkan Rona, “Kapağına bakıldığında her ne kadar dini bilgiler içeren bir kitapmış gibi görünse de, içeriği incelendiğinde mide bulandırıcı düzeyde ahlak dışı ifadeler içerdiğini görüyoruz. Hayvanlarla ya da ölüyle cinsel ilişkiye girmeyi yalnızca ‘orucu bozacak’ bir durum olarak gören, böylesine mide bulandırıcı türden olayları olağan şeylermiş gibi gösteren bu kitabın okullarımıza girmesi büyük skandaldır” dedi.
Bu denli büyük bir skandal hakkında Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın tek satır açıklama yapmadığını kaydeden Özkan Rona, şöyle devam etti:
“Bu kitabın dağıtılmasını sağlayan ya da bu duruma göz yuman okul müdür Nurettin Köksal ise öğretmenlerin itirazına, ‘kitabın yazarını biliyorum. Sizin dinle ne sorununuz var’ diyerek kitaba sahip çıkmıştır. Böylesine iğrenç ifadelerin bulunduğu kitaba sahip çıkmak için insanların inançlarına sorgulama cüretini gösteren okul müdürü, bu tür ahlaksız durumları en başla İslam dininin kabul etmeyeceğini bilmelidir” dedi.
Açıklamaların ardından sendika temsilcileri, Cumhuriyet savcılığına giderek suç duyurusunda bulundu. Ayrıca sendika temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını istedi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI
Bu arada Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Cavit Çağlar Ortaokulu'nda yaşandığı öne sürülen bu olayla ilgili olarak Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Okul Müdürü Nurettin Köksal hakkında soruşturma başlattığını söyledi.

 

DHA