Çanakkale Haberi: Bursalılar Cumhuriyet için yürüdü

Bursalılar Cumhuriyet için yürüdü

Bursalılar Cumhuriyet için yürüdü

Berktuğ ÖNCÜ/BURSA, (DHA), (BURSA) BURSA'nın Nilüfer İlçesi'nde Cumhuriyet'in 93'üncü yılı kutlamaları kapsamında binlerce vatandaşın katılımıyla Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi.
Cumhuriyetin ilanının 93'üncü yılı kutlamaları kapsamında Bursa'da Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Acıbadem Kavşağı'ndan başlayan yürüyüşe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa milletvekilleri ile binlerce kişi katıldı. Yürüyüş FSM Bulvarı'ndaki Hastane Alanı'nda sona erdi. Kalabalık burada saygı duruşunun ardından Cumhuriyet Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı'nı okudu. Etkinlikte Nilüfer Halk Dansları Topluluğu 'Çanakkale Destanı-Bu bir Savaş Değil Barış Öyküsüdür' isimli gösteriyi sundu. Topluluk zeybek gösterisi ile izleyenlere güzel anlar yaşattı.
Hastane Alanı'nda kurulan sahnede halka seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, en büyük bayram olan Cumhuriyet Bayramı'nda bir kez daha herkesle birlikte olmanın heyecanını yaşadığını belirterek, "Onuncu yıl ruhuyla, buradayız. Tüm canlıların hakkını korumak, suyu yudum yudum içerek, kirletmemek için buradayız. Adalet için buradayız. Barış için buradayız. Cumhuriyetin değerini bildiğimizi göstermek için buradayız. Cumhuriyetimiz değerlidir, onun için buradayız. Milletin doğum günüdür bugün, Cumhuriyetin doğum günüdür bugün" dedi.
Bozbey'in konuşmasının ardından sahnede Atatürk'ün görüntüsü hologram teknolojisi kullanılarak yansıtıldı. Program Başkan Mustafa Bozbey'in eşi Seden Bozbey ve çocuklarla birlikte sahneden halka çiçek atmasıyla sona erdi. 
Programın ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Cumhuriyetin Değerleri konulu interaktif sergiyi açtı. İnteraktif sergide Toplumsal Dönüşüm, Entegrasyon, Gençliğe Hitabe ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in mesajının olduğu videolar yer aldı. Serginin bir hafta boyunca hastane alanında izlenime açık kalacağı belirtildi. Ayrıca Nilüfer Belediyesi Cumhuriyet'in 93'üncü yılında özel bir gazete de çıkardı. Cumhuriyet yürüyüşü sırasında dönem kıyafetleri giyen gazeteci çocuklar tarafından halka dağıtılan gazete, 1933'lü yılların tarzı ve grafikleriyle hazırlandı.

 

DHA

Loading...