İstanbul Haberi: Büyükçekmece'de Cumhuriyet Balosu

Büyükçekmece'de Cumhuriyet Balosu

Büyükçekmece'de Cumhuriyet Balosu

BÜYÜKÇEKMECE Belediyesi'nin geleneksel "Cumhuriyet Balosu" bu yılda yoğun bir katılım ve coşkuyla gerçekleşti. World Point Yaşam Merkezi'ndeki baloda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Türk milleti hiç bir ödün vermeden sonsuza kadar Cumhuriyete sahip çıkacaktır. Çünkü, Cumhuriyet namusumuzdur, şerefimizdir. Cumhuriyeti kimseye yedirmeyiz" dedi.

"Geçmişten günümüze çok dersler aldık" diyen Akgün, şunları söyledi:

"Ama 15 Temmuz'da bu ülkenin bir ferdi olarak, bu ülkenin bir hizmetkarı olarak üzerime düşen dersi fazlasıyla aldım. Bundan sonra inanıyorum ki, 15 Temmuz'dan alınan ders ile Cumhuriyetimizin, demokrasimizin Avrupa standartlarına çıkartılması için bu bayrağı, bu vatanı, bu cumhuriyeti, demokrasiyi seven herkes elini taşın altına koyacaktır. Buna inancım tamdır. Cumhuriyeti bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve Cumhuriyetin korunması için biraz önce toprağa düşen şehit polisimize kadar bu arada ne kadar şehit düşen, hayatını bu vatan için vermiş şehidimiz varsa hepsinin aziz hatırası önünde saygıyla, hürmetle eğiliyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun."

Davetlilere verilen kokteylin ardından tarihçiyazar Sinan Meydan ve Sacide Bolcan'ın "Atatürk'ün Hayatı ve Cumhuriyet" konulu söyleşileri gerçekleşti. Gecede sahneye çıkan sanatçı Candan Erçetin, baloya katılan yaklaşık 3 bin kişiye kişiye Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan bir konser verdi.

Cumhuriyetin 93. yılı kutlama pastası 10. Yıl Marşı eşliğinde kesildi. Gecede ayrıca, Kore'de düzenlenen Dünya Halk Dansları Festivali'nde Dünya Şampiyonu olan Büyükçekmece Belediyesi Altınköprü Halk Dansları Topluluğu, kazandıkları şampiyonluk kupasını Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e takdim ettiler.

 

DHA

Loading...