Sözcü Plus Giriş

KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi 'Tarım ve Hayvancılığa Can Suyu Projesi' kapsamında çiftçilere bir destek daha verdi. Geçen yıl tarım araçları alarak çiftçilerin kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk olan bir projeye daha imza atarak 'Soğuk Süt Zinciri Projesi' kapsamında ilk etapta 206 çiğ süt soğutma tankını çiftçilere teslim etti.
Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kanalıyla çiftçilerin kullanımına sunulacak çiğ süt soğutma tankları ile 2 cenaze aracının teslim töreni Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Törene Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in yanı sıra ilçe belediye başkanları, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı, çevre illerden birlik başkanları, Ziraat Odaları başkanları, üreticiler ve çok sayıda kişi katıldı.
"TÜRKİYE'YE MODEL OLACAK BİR PROJE"
Törende konuşma yapan Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı, Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği desteğin Türkiye'de hayvancılığa örnek olacağını, Kayseri'de ise hayvancılığa ivme kazandıracağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen desteğin Kayseri'de hayvancılığı canlandıracağını ve böylece insanların doğdukları yerde doyma imkanı bulacağını ifade eden Çakı, verilen destekten dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden de konuşmasında hayvancılıktaki ıslah çalışmasıyla Türkiye'de üretilen sütün miktarını artırdıklarını; ancak sütün sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılması gerektiğini belirtti. Kayseri'deki çalışmanın bu anlamda çok önemli olduğunu ifade eden Özden, "Büyükşehir Belediyemizin verdiği destek Türkiye için model olacak. İnşallah diğer illerde de bu proje uygulanır. Böylece halkımız hijyen ve kaliteli süt ve süt ürünlerini tüketir. Bu destek için Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" dedi.
Belediye Başkanı Mustafa Çelik, geçen Ekim ayında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle Büyükşehir Belediyesi'nin tarıma can suyu projesiyle 53 tarım makinesini çiftçilere dağıttığın besicilerin elde ettiği sütün ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini bildirirken, "Toplamda teslim edilecek tankların miktarı 400 adet. Bu projenin ilk adımında 206 soğutma tankını ilçelerimize dağıtarak hayvancılık yapan hemşehrilerimizin kullanımına sunacağız. Proje tamamlandığında 5 Milyon TL'yi bulacak bir bütçeyle çiftçilerimizi desteklemiş olacağız" dedi.
Vali Süleyman Kamçı ise, Kayseri'nin tarıma uygun bir şehir olmamasına rağmen halkın gayretiyle tarım ve hayvancılıkta önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Konuşmaların ardından Başkan Mustafa Çelik'e Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından teşekkür plaketi verildi. Daha sonra ise Başkan Çelik ve Vali Kamçı, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan iki adet cenaze aracının anahtarlarını Bünyan ve Yeşilhisar Belediye Başkanlarına teslim etti. Başkan Çelik, ayrıca 206 adet çiğ süt soğutma tankının beratını Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı'ya verdi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more