Sözcü Plus Giriş

BAŞBAKANLIK Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), A Haber Hollanda Temsilcisi Fatih Özyar'ın Hollanda'da gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaparak, "Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğünü her fırsatta eleştirme gayreti içinde olanların, kendi ülkelerindeki baskıcı uygulamaları görmezden gelmelerini hayret ve esefle takip etmekteyiz. Ayrıca Hollanda'da yayın yapan bazı medya kuruluşlarının yaşanan olayları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve ülkemize yönelik düşmanca söylemle birlikte kullanmalarını nefret söylemi olarak değerlendirmekte ve kınamaktayız" dedi.
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Fatih Özyar'ın Hollanda'da gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Hollanda'da yayın yapan bazı medya kuruluşlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye'ye yönelik söylemlerinin de kınandığı açıklama, şöyle:
"A Haber Hollanda Temsilcisi Fatih Özyar, 12.09.2016 tarihinde Hollanda'nın Zaandam kentinde yaşanan olayları gazeteci olarak takip etmek istemiştir. Özyar, A Haber kimlik kartını göstermesine ve kamusal alanda çekim yapma hakkını hatırlatmasına rağmen Hollanda polisi tarafından 15 saat boyuna göz altında tutulup, para cezasına çarptırılmıştır. Başta Genel Müdürlüğümüz olmak üzere devletimizin ilgili kurumları tarafından, süreç en başından itibaren takip edilmiş, Fatih Özyar ve Hollandalı yetkililer ile yakın iletişim ortamı kurulmuştur. Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğünü her fırsatta eleştirme gayreti içinde olanların, kendi ülkelerindeki baskıcı uygulamaları görmezden gelmelerini hayret ve esefle takip etmekteyiz. Söz konusu çifte standart alışkanlığını ortaya koyanların başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokratik ilkelere çıkarları doğrultusunda bağlı kaldıklarını değerlendiriyoruz. Hollanda polisinin, Fatih Özyar'a karşı aşırı müdahalesini kınıyor, Hollanda'da son dönemlerde gazetecilere karşı uygulanan aşırı tedbirleri, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında endişe ile takip etmekteyiz. Ayrıca Hollanda'da yayın yapan bazı medya kuruluşlarının yaşanan olayları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve ülkemize yönelik düşmanca söylemle birlikte kullanmalarını nefret söylemi olarak değerlendirmekte ve kınamaktayız. Bu vesileyle Fatih Özyar ve A Haber ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunar, benzer olayların tekrar yaşanmamasını temenni ederiz."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more