Son Dakika: Cami bahçesinde 9 mezar bulundu

Cami bahçesinde 9 mezar bulundu

Cami bahçesinde 9 mezar bulundu

AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde restorasyonu yapılan 161 yıllık Havai Camisi bahçesinde 9 mezara ait mezartaşları taşları bulundu. En eskisi 200 yıllık olduğu belirlenen mezarlar yeniden düzenlendi.
Sandıklı Çay Mahallesi'nde 2014 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan ve Ramazan ayında yeniden ibadete açılan Havai Camisi bahçesinde 9 mezara ait mezartaşları bulundu. Mezartaşlarındaki yazılardan en eskisi 200 yıllık olduğu tahmin edilen mezarlar, Havai Cami Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği tarafından yeniden düzenlendi.
Taşların üzerindeki yazıların çevirisini yapan emekli öğretmen, yerel tarih araştırmacısı Hüseyin Hüsrevoğlu, caminin 1750 arşivlerinde Havai Ahmet Efendi Külliyesi olarak kayıtlara geçtiğini anlattı. Caminin 1772 yılındaki depremle yıkıldığını, 1855 yılında biraz daha genişletilerek yeniden yapıldığını aktaran Hüsrevoğlu şöyle dedi:
"Elimizdeki bilgi ve arşivlere göre cami yapımından sonra buraya büyük bir medrese, sübyan mektebi yapılmış. Bu caminin bahçesinde ise camiye hizmet eden ağaların mezarları bulunmaktadır. Bu mezar taşları 2 yıl öncesine kadar toprak altındayken caminin restorasyonu sırasında ortaya çıktı."
Bulunan mezarların caminin minaresini yaptıran kişiyle mahalle eşrafı ve hocalara ait olduğunu kaydeden Hüseyin Hüsrevoğlu, bölgede başka mezarlar olduğunu tahmin ettiklerini ancak bulunamadığını belirtti.

 

DHA

Loading...