İstanbul Haberi: Can Dündar'a saldıran sanık tahliye edildi

Can Dündar'a saldıran sanık tahliye edildi

Can Dündar'a saldıran sanık tahliye edildi

 

 

 Özden ATİK / İSTANBUL, (DHA) GAZETECİ Can Dündar'a, İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenleyerek muhabir Yağız Şenkal'ın bacağından yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan sanıklardan Murat Şahin'in tahliyesine karar verildi.
İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Murat Şahin ile tutuksuz sanıklar Habip Ergün Celep ve Sabri Boyacı katıldı. Saldırıda yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal da duruşmada hazır bulundu. Can Dündar ise yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmadı.

"ORANTISIZ VE ÖLÇÜSÜZ TUTUKLULUK HALİ SONA ERDİRİLSİN"
Sanık Murat Şahin'in avukatı Hayrettin Sanır, müvekkilinin 5,5 aydır tutuklu bulunduğunu ifade ederek "Müvekkilimin tutukluluğu toplumsal öç almaya dönüşmüştür. Müvekkilimin alacağı cezanın alt ve üst sınırı bellidir.Değişen İnfaz Yasası'na göre daha fazla tutuklu kalırsa alacaklı duruma bile gelecektir. Artık mağdur hale gelmiştir. Kaçma şüphesi yoktur. Gerekirse yurtdışına çıkış yasağı konularak orantısız ve ölçüsüz tutukluluk halinin sona erdirilmesini talep ederim" dedi.

BERAATİNİ İSTEDİ
Tutuksuz sanık Habip Ergün Celep ise "Ticaretle meşgulüm. Olayla ilgim olmadığını başından beri söylüyorum. İşadamı olmam sebebiyle bu olay beni mağdur etmektedir. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

DÜNDAR'IN AVUKATLARININ TALEBİ REDDEDİLDİ
Şikayetçi Yağız Şenkal şikayetinin devam ettiğini söyledi. Şikayetçi Can Dündar'ın avukatı Bülent Utku ise "Koğuşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerimiz vardır. Sanık Murat Şahin'in suç tarihinden geriye doğru üç aylık süre esas alınarak facebook hesabı incelenerek kimlerle görüşme yaptığı, sanıklarla bağlantısının olup olmadığının tespit edilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu. Ancak hakim, dosyada delillerin büyük oranda toplanmış olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetti. Sanık avukatları ise esas hakkında savunmalarını hazırlamaları için süre talebinde bulundular.

TUTUKLU KALDIĞI SÜRE GEREKÇESİYLE TAHLİYE EDİLDİ
Mahkeme, tutuklu sanık Murat Şahin'in suçun niteliği, delillerin büyük kısmının toplanmış olması ve tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verdi. Sanıklara esas hakkındaki savunma yapmaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Can Dündar'a 6 Mayıs'ta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde Murat Şahin tarafından silahlı saldırıda bulunulmuş, Can Dündar olaydan yara almadan kurtulurken televizyon muhabiri Yağız Şenkal ise bacağından yaralanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Murat Şahin'in "Kasten yaralama", "Silahla tehdit", "Hakaret", "6136 sayılı Kanuna Muhalefet" suçlarından toplam 4 yıldan 11 yıla kadar hapsi isteniyor. Azmettirmekle suçlanan diğer iki şüphelinin de "Kasten yaralama" ve "Silahla tehdit" suçlarından 2 yıl 8'er aydan 7'şer yıla kadar hapsi isteniyor.
 

DHA

Loading...