Çanakkale Haberi: Çanakkale'nin ilk HES'i Kazdağları eteklerine

Çanakkale'nin ilk HES'i Kazdağları eteklerine

Çanakkale'nin ilk HES'i Kazdağları eteklerine

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde Kazdağları'nda doğan Karamenderes Çayı'nın beslediği Bayramiç Barajı'nın suyundan faydalanarak enerji üretecek olan hidroelektrik santralinin (HES) yapımına başlandı.
Bayramiç İlçesi'ne 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve Ezine Ovası'na kadar uzanan tarım alanlarını sulayan Bayramiç Barajı'nın suyundan yararlanılarak enerji üretilecek. Berak Su Şirketi, Karamenderes Çayı'nda enerji üretecek HES yapımına başladı. Çanakkale'de ilk kez kurulacak HES'in, 2.5 megavat gücünde olduğu ve Bayramiç İlçesi'nin 3'te 1'lik enerjisini sağlayacak güçte olduğu ifade edildi. Karamenderes HES proje koordinatörü Hakan Kadıoğlu, HES'in yapımına başladıklarını belirterek, şöyle dedi:
"HES ile birlikte yapılacak enerji besleme hattı ve yeni dağıtım merkezi ile buradaki enerji arz güvenliği sağlanacak. Ezine İlçesi'ndeki elektrik kesintileri artık Bayramiç İlçesi'ni o kadar etkilemeyecek. Kendi kaynağından da enerji üreteceği için Bayramiç'in enerjideki sürekliliği sağlanmış olacak. Aynı zamanda bu dağıtım merkezinin yapımıyla da köylerin hatları birbirinden ayrılabilecek. Herhangi bir arıza durumunda bütün köylerin elektrik kesimi değil, lokal olarak kesim yapılarak çözüm üretecek olan bir projeden bahsediyoruz." 
Projenin çevreye çok duyarlı olacağını belirten Kadıoğlu, şöyle devam etti:
"Bayramiç barajı sulama barajı olarak kullanılıyor. Enerji üretiminde kullanacağımız su ise yeniden sulamaya gidecek. Yapı olarak çevreye en zararsız olabilecek bir proje. Herhangi bir şekilde suyun güzergahını değiştirmek yada farklı bir işlem olmamaksızın, Karadeniz'deki gibi komplike yapılardan ibaret değil. Sadece mevcut dereye dip savaktan suyun olduğu yerdeki vananın yerine türbin koyarak buradaki suyun basıncından enerji elde edilecek." 
Proje kapsamında enerji hattının yapılacağı Tülüler, Yeniceköy ve Yeniköy'de bilgilendirme toplantıları yapıldığı belirtildi. Santralin yapımı aşamasında 40 kişinin çalışacağını anlatan Kadıoğlu, santral yapımı tamamlandıktan sonra santralde 6 kişilik bir ekip çalışacağını ifade etti. Karamenderes HES projesinin Nisan ayında tamamlanarak, enerji üretmeye başlayacağı ve yatırım maliyetinin de 10 milyon TL olduğu ifade edildi.

  

DHA

Loading...