Son Dakika: Çavuşoğlu: ABD'den iade gerçekleşmezse ilişkilerimiz etkilenir

Çavuşoğlu: ABD'den iade gerçekleşmezse ilişkilerimiz etkilenir

Çavuşoğlu: ABD'den iade gerçekleşmezse ilişkilerimiz etkilenir

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin "O şahıs orada olduğu sürece bütün gözler ABD'de olacak. ABD'de maalesef hedefte oluyor. Tehdit değil bir tespit. Amerikan karşıtlığında bir artış var. Biz bu artıştan memnun değiliz. En kötü senaryo, ABD'den iade gerçekleşmezse ilişkilerimiz etkilenir" dedi. Fetullah Gülen'in Kanada ve Mısır'a gideceği iddialarına ilişkin Çavuşoğlu, "Mısır konusunda elimizde herhangi bir şey yok. Bazı ülkelere gidebileceği yönünde bilgiler geliyor. Kaçmasına müsaade edilmemesi gerekir. Tedbirlerin artırılması gerekiyor. Mısır'ın BM Güvenlik Konseyi'ndeki yaklaşımı manidar" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Darbe girişimi sonrasındaki süreçte Dışişleri Bakanlığı'ndan görevden alınanlara ilişkin, "120 civarında kişinin ilişiği kesildi. Bu aldığımız ilk karar ile birlikte ilişiği kesilmelerin sayısı. Öyle görülüyor ki rakam daha fazla. İhbarlar da geliyor. Titizlikle değerlendiriyoruz. Haksızlık yapamadığımız gibi risk de alamayız. Hata yapmamak için komisyonda kurduk. Bazıları da kendisini ele vermeye başladı. Kazan'da çalışan bir memuru merkeze çağrınca kaçtı. İsmini vermeyeyim, başka bir büyükelçi şimdi beni almaya gelecekler. "Ben zamanında şunu da bunu da yapmıştım kriptolar da verdim" diyerek biraz da psikoloji de bozulmuş. Onun ile ilgili de çalışmaları yaptık. Kaçmadı. Psikolojik durumları atlattıktan sonra gerekli şeyleri yapacağız. Böyle kendisini ele verenler, ihbar edenler de var. O büyükelçi şu anda tedavi görüyor. Unvanı büyükelçi. Çalışmaları titizlikle yapıyoruz. 300'ü geçiyor bu rakam. Büyükelçilerden ikisinin ilişiği kesildi. 2 veya 3 tane daha büyükelçi olabilir. 4 – 5 tane de ihbar geliyor değerlendiriyoruz.

"FERİDUN SİNİRLİOĞLU'NUN FETÖ'YE KARŞI OLDUĞUNU BİLİYORUM"Cemaatin kadrolaşmasındaki artışta Müsteşar Feridun Sinirlioğlu'nun etkili olduğu iddialarına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Müsteşarımızın bu cemaat ile herhangi bir ilgisi, bağlantısı yok. Bir kişiyi hedef almak doğru değil. Feridun bey ile 2 yıldır çalışıyorum. FETÖ'ye karşı olduğunu net bir biçimde biliyorum. Suçlanmasını doğru bulmuyorum" dedi.

"BU ÖRGÜT, TÜM SİYASİ PARTİLER İÇİNDE YER EDİNMEK İSTEDİ"Çavuşoğlu, "Bu örgüt, tüm siyasi partiler içinde yer edinmek istedi. Bu örgüte bağlı kişilerin bizde milletvekili olduğunu biliyorsunuz zaten bunlar temizlendi. Savunmaya çalışanlar da oldu bizde. Onlar da şu anda bizimle siyaset yapıyor. Ak Parti içinde böyle bir girişim içine yer alacak bir arkadaşımız yok. MHP'yi ele geçirmeye çalıştılar. CHP'de de aynı denemeleri yaptılar. Herhangi bir siyasetçinin bu darbeye aktif bir şekilde katıldığı veya destek verdiği görüşünü doğru bulmuyorum. Şu ana kadar bize böyle bir bilgi de gelmedi" diye konuştu.

"ABD'DEN İADE GERÇEKLEŞMEZSE İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENİR"Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Çavuşoğlu, "O şahıs orada olduğu sürece bütün gözler ABD'de olacak. ABD'de maalesef hedefte oluyor. Tehdit değil bir tespit. Amerikan karşıtlığında bir artış var. Biz bu artıştan memnun değiliz. En kötü senaryo, ABD'den iade gerçekleşmezse ilişkilerimiz etkilenir" dedi. Fetullah Gülen'in Kanada ve Mısır'a gideceği iddialarına ilişkin Çavuşoğlu, "Mısır konusunda elimizde herhangi bir şey yok. Bazı ülkelere gidebileceği yönünde bilgiler geliyor. Kaçmasına müsaade edilmemesi gerekir. Tedbirlerin artırılması gerekiyor. Mısır'ın BM Güvenlik Konseyi'ndeki yaklaşımı manidar" dedi.

"PARALELİN BAZI HAKİM VE SAVCILARI ALMANYA'DA, ONLARIN DA İADESİ GEREKİYOR"Çavuşoğlu, "Paralelin bazı hakim ve savcıları Almanya'da, onların da iadesi gerekiyor" dedi.

"KIRGIZİSTAN'DA BİR DARBE OLURSA BUNU FETÖ YAPAR"Çavuşoğlu, "Kırgızistan'da bir darbe olursa bunu FETÖ yapar. Şimdilik Kırgızistan'da esas tehdit FETÖ'nün varlığıdır. Dünyada terör örgütleri ile mücadele nasıl yapılıyorsa bizde de aynı. OHAL'de Fransa ne yaptıysa aynısını yapıyoruz. AB'den bizi tehdit eder gibi açıklamalar gelmemeli. İdam gelirse şunu, bunu yaparız tehditlerinin bir karşılığı yok. İkinci sınıf bir ülke gibi bize patronluk taslamalarını da saçma buluyoruz. AB'ye üye olacaksak, eşit, onurlu üye oluruz. Kimseye yük de olmayız. Ne bilgi istiyorsanız veririz. Gerekli açıklamaları da yaparız. Rusya ile ilişkilerimizi düzeltince rahatsız olanlar var. Düzeltince niye düzelttin, düzeltmeyenince niye düzeltmedin …" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

DHA

Loading...