Antalya Haberi: Çavuşoğlu: FEFÖ vebasından tüm dost ve kardeş ülkeleri kurtaracağız

Çavuşoğlu: FEFÖ vebasından tüm dost ve kardeş ülkeleri kurtaracağız

Çavuşoğlu: FEFÖ vebasından tüm dost ve kardeş ülkeleri kurtaracağız

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ/PDY'yi 'veba' olarak nitelendirdi. Çavuşoğlu, "Bu vebadan tüm dost ve kardeş ülkelerin kurtulması için her türlü çabayı sarf ediyoruz" dedi.
Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş adamları ve muhtarlarla bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, dünyada Türk bayrağını dalgalandırmak, ülkenin ve milletin menfaatlerini en iyi şekilde savunmak, ülkenin etkinliğini artırmak için yoğun, çok boyutlu ve aktif dış politika yürüttüklerini söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'nün ve uzantılarının Türkiye'ye ne yapmak istediğini, ülkeyi nasıl bölmek istediğini herkesin gördüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, "Milletimizin desteğini daha da fazla arkamıza alarak, gerçekten kendimizi çok daha güçlü hissediyoruz. Bu milletin elini, ayağının altını ne kadar öpsek azdır. İçeride ve dışarıda hainlerin peşini bırakmayacağız ve hesabını soracağız" dedi.
'KAİNATIN İMAMI'
FETÖ'nün yurt dışı faaliyetlerini sonlandırma çalışmalarını devam ettiklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
"Bugüne kadar 17 FETÖ'cüyü geri aldık, yargıya teslim ettik. Peşlerini bırakmıyoruz. Asya'dan, Afrika'dan, Latin Amerika'dan birçok ülke, bu hainlerin oradaki derneklerini, oradaki faaliyetlerini sonlandırıyor. Çünkü bu hainler esasen, bu hasta zihniyetteki kişi, kendisini tüm kainatın imamı olarak tanımlıyor. Yani darbe başarılı olsaydı Türkiye'ye imam olarak getireceklerdi. Ama Türkiye'nin imamı değil, Müslümanların da imamı değil, Avrupa'nın da imamı değil, Müslüman dünyasının da imamı değil, dünyanın da imamı değil. Kainatın, yıldızların, ayın, Dünya'dan Mars'a ne varsa her şeyin imamı. Ne kadar hasta bir zihniyet değil mi O yüzden tüm dünyada aynı emeller içinde tüm dünyada aynı yöntemlerle devletin içine özellikle okullarında okuttukları kişileri sızdırarak, sonra devletin içine yerleştirerek oraları da kontrol altına almak. Bazı ülkelerde maalesef geç kalınmış. FETÖ, Orta Asya'da bazı kardeş ülkeleri tamamen kuşattı. Birçok ülke ise tedbirlerini aldı, okullarını da devraldı."
'BAKANLIKLARDA 500 FETÖ'CÜ TESPİT ETTİK'
FETÖ'yü 'veba' olarak nitelendiren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu vebadan tüm dost ve kardeş ülkelerin kurtulması için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Bunlardan arınmış ordumuz daha dinamik, polisimiz daha güçlü, kurumlarımız daha güçlü" dedi. Bakanlıklarda 500 FETÖ mensubu tespit ettiklerine değinen Çavuşoğlu, "Bu kişileri attık. İşte Fırat Kalkanı Operasyonunun başarısının arkasında bu var. Esasen biz bu operasyonları geçen yıl hatta daha önceki yıllarda da yapmamız lazımdı. Defalarca planlar yapıldı, edildi. PKK'nın hedefleri şimdi daha etkili vuruluyor havadan. Nedenini anlıyorsunuz, o gün Türk Hava Kuvvetleri'nin içinde ne kadar hain olduğunu tespit ettik, operasyonları yaptık, yapıyoruz. Ordu, TSK arındı, işini daha güzel yapıyor. Bu azalma değil, bu arınma, temizlenme, inşallah çok daha güçlü olacağız."
Bölge turizmi ve yatırımlar hakkında da bilgi veren Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek yıl Rusya'dan birçok seferin doğrudan Alanya- Gazipaşa Havalimanı'na yapılacağını söyledi. Alanya bölgesini artık ayrı pazarlayacaklarını vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, "Avrupa, Rusya ve Ukrayna bölgesinden doğrudan uçuşları gerçekleştireceğiz. Alanya'ya üniversite öğrencilerinin büyük katkısı olacak. Alanya'nın da kendi üniversitelerine, kendi değerlerine sahip çıkması lazım. Alanyaspor Süper Lig'de. Alanyaspor'a sahip çıkmanız lazım. Alanyaspor kendisini sahipsiz hissetmemeli" dedi.
İstanbul'da birçok tur şirketinin Alanyaspor'un Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımlarla yapacağı maçlara turlar düzenlediğini hatırlatan Çavuşoğlu, hazıra konmadan katkı sağlayacak çalışmalara sahip çıkılmasını istedi.
Çavuşoğlu, Alanyaspor'un tüm Türkiye'de sempati duyulan mütevazı bir takım olduğunu vurguladı.
Toplantının sonunda, Bakan Çavuşoğlu'na, 1989 yılında ABD'den ailesine gönderdiği bıyıklı ı hediye edildi.

DHA

Loading...