Ankara Haberi: Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz (Geniş haberi)

Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz (Geniş haberi)

Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz (Geniş haberi)

TÜRKİYE -Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nda yer alacak, baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırıya ilişkin, "Kılıçdaroğlu'nun iyi olduğunu öğrendik. Hain darbe girişiminden sonra Türkiye'deki tablodan rahatsız olanlar var. Darbecilerin de şu anda Türkiye'yi hedef alan teröristlerin de amacı bu birlik beraberliği bozmak. Sebebi ne olursa olsun Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Ne teröre karşı dik duruşunu gösteren siyasi partilerimiz ne de bizler tutumumuzu değiştirmeyiz ve bunlarla mücadelemizi sürdüreceğiz. Eğilip bükülmeyiz mücadeleye devam ediyoruz" diye konuştu.

"BU SABAH GÖRÜŞTÜĞÜM JOHN KERRY DE ÇEKİLİYORLAR DEDİ"

Çavuşoğlu, PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Bu her şeyden önce bizim, Menbiç operasyonu kapsamında Amerika ile vardığımız bir mutabakattır. PYD unsurlarının Fırat'ın batısına geçmemesi gerektiğini başından beri söylüyorduk. Menbiç'te şu anda operasyon bitti. Bunların geri çekilmesinin zaten operasyonu etkilemesi söz konusu değil. Cüzi bir azınlık PYD ve YPG'liler. Buralar Arap nüfusunun ağırlıkta olduğu bölge. Dün Bıden'a da söyledik. Bıden da net bir şekilde çelineceklerini söyledi. Yanındaki güvenlik danışmanı ekibine de talimat verdi. Bu sabah görüştüğüm John Kerry de çekiliyorlar dedi. Bir an önce çekilmelerinde fayda var. Neden rahatsız oldular. Cerablus operasyonu başladı. YPG rahatsız olduğunu söyledi. Hatta Türkiye'yi tehdit etti. HDP terör örgütünü güdümünde bir parti olduğunu bir kez daha ispatladı. Suriye'yi bölmek ve kendi kantonunu oluşturmak istenildiği bir kez daha ortaya çıktı. Bugüne kadar tüm mücadelelerimiz, HDP, YPG ve PKK'nın ellerindeki argümanları aldı.

ŞU ANDA TÜM MÜTTEFİKLERİMİZ, TÜRKİYE'Yİ TEBRİK, TEŞEKKÜR EDİYOR

Şu anda tüm müttefiklerimiz, Türkiye'yi tebrik, teşekkür ediyor. Hav operasyonu ile başarılamayacağının söylemiştik. Karadan destek verilmesi gerektiğini vurguluyorduk. DAEŞ bir çok ülkenin ürettiği silahları kullanıyor. Nereden alıyorlar bu silahları Kim veriyor Türkiye'ye atıyorlar bu roketleri.

YPG ÇEKİLMEZSE BİZ GEREĞİNİ YAPARIZ. YPG'NİN FIRAT'IN BATISINDA OLMASININ SEBEPİ YOK

Bunları kurutmamız lazım. YPG çekilmezse biz gereğini yaparız. Şu anda YPG'nin Fırat'ın batısında olması için bir sebep yok. Operasyon tamamlandı. Onların gizli ajandasına biz izin vermeyiz.

BURALARDA ETNİK BİR TEMİZLİK YAPMAK DOĞRU DEĞİL

Buralara kim yerleşecek. Buralarda etnik bir temizlik yapmak doğru değil. Buralarda kim yaşıyorsa onların dönmesi lazım. Buraların güvenliğini birlikte sağlarsak ancak o zaman güvenli bölge olur. Gönüllü dönmek isteyenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayalım diyoruz."

DHA

Loading...