Sözcü Plus Giriş

"YPG'Yİ RAKKA'YA GÖTÜRMEK ÇOK YANLIŞ BİR ADIM"

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rakka veya diğer operasyonlarda YPG'lilerle iş birliği yapmak Suriye'nin geleceğini riske atmaktır. Münbiç'te bile söz geçiremediğin YPG'yi Rakka'ya götürmek çok yanlış bir adım. Teröriste karşı başka teröristle iş birliği yapmak, Suriye'nin ve Irak'ın geleceğine de ihanettir" dedi.

JOHNSON: ŞAŞIRDIĞIMI İFADE ETMEM GEREKİYOR, KİMSE BUNU DİLE GETİRMEDİ

Bakan Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenledikleri ortak basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Johnson, 4 ay önce Türkiye'ye yönelik söylediği bir sözle ilgili özür dileyip dilemeyeceği sorusu üzerine, bu sözlerinin Türkiye'deki temaslarında gündeme gelmediğini belirterek, "Bu hiçbir şekilde, çok detaylı konuşmalarımızda dile getirilmedi. Son 2 gündür Türkiye'de son derece detaylı görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Çok faydalı görüşmeler yaptık. Bir araya geldiğim kişiler, Birleşik Krallık'ın buraya gelmesinin Türkiye'ye, Türkiye'nin demokrasisine olan taahhütümüzün bir göstergesi olduğunun farkında. Bu bence son derece önemli. Bununla ilgili olarak şaşırdığımı ifade etmem gerekiyor ama kimse bunu dile getirmedi, ta ki sen bunu dile getirene kadar" ifadelerini kullandı.

"GÜLENİZM YENİ KARŞILAŞTIĞIMIZ ŞEYLERDEN BİR TANESİ"

Birleşik Krallık'ın Gülen grubuna karşı somutlar adımlar atıp atmadığı sorulan İngiliz Bakan Johnson, "Gülenizm ve onların davranış şekli aslında Birleşik Krallık'ta bizim yeni karşılaştığımız şeylerden bir tanesi. Biz Türkiye'deki meslektaşlarımızdan bu örgütün ne olduğuyla ilgili bilgiler alıyoruz. Böyle bir cemaatin unsurlarıyla ve detaylarıyla ilgili olarak bilgi alıyoruz. Temmuz'da olanlar gerçekten çok şiddet içerikliydi. Son derece gizlice yapılmış bir şeydi. Bunun sonuçlarına çok ciddi şekilde bakmamız gerekiyor. Gülen örgütünün ülkemizde yaratabileceği sonuçlarla ilgili olarak çok ciddi davranmamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'deki otoriteler de desteğimizi istediler. Bu hareketle bağlantılı olan unsurları tespit etmemizi ve onlardan kurtulmamız istediler. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: AB ÜYESİ ÜLKELERİN TERÖR KONUSUNDA ÇİFTE STANDARTINI ORTAYA KOYUYOR

Bakan Çavuşoğlu, PYD'nin Brüksel'de düzenlediği kongreyi nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Belçika'ya yönelik eleştirilerde bulunarak, şu açıklamalarda bulundu: "PYD/YPG 8'inci kongresini Brüksel'de yaptı. Belçika ve bazı AB üyesi ülkelerin PKK ve PYD'nin faaliyetlerine izin vermesi, terör konusunda bunların çifte standartını açıkça ortaya koyuyor. Bu bahsettiğiniz sözde kongre PYD'nin, YPG'nin ve PKK'nın gerçek yüzünü bir kere daha ortaya koymuştur. PKK, YPG ve PYD'nin hiçbir farkının olmadığını biz zaten söylüyorduk. Görmek isteyen herkes bu kongrede PKK ve PYD'nin farklı olmadığını görebilir. Özellikle bölücü başı Öcalan'ın posterlerinin kullanılması ve PKK'lılarla birlikte bu kongreyi organize etmelerine baktığımız zaman hiçbir farklarının olmadığını açıkça görüyoruz"

"PYD/YPG GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE BEL BAĞLADILAR"

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken'la gerçekleştireceği görüşme hatırlatılarak, Türkiye'nin Rakka operasyonunda PYD'nin yer almaması gerektiği talebiyle ilgili bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Rakka, Musul; DEAŞ'ın sözde başkentleri olan, önem verdiği büyük şehirlerde de mutlaka DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması gerekiyor. Bu şehirlerden de DEAŞ'ın temizlenmesi gerekiyor. İki ülkede istikrar ve güveni geri getirmek istiyorsak ve bu ülkenin geleceğini inşa etmek istiyorsak DEAŞ'ın ve diğer terör örgütlerinin bir an evvel yok edilmesi gerekir. Maalesef çok sayıda ülke olmamıza rağmen, 65 ülkenin DEAŞ'a karşı koalisyonun içinde olmasına rağmen bugüne kadar sonuç odaklı, kararlı bir stratejimiz olmadı. Hep yanlış adımlar attı. Strateji olmadığı için de PYD/YPG gibi diğer terör örgütlerine bel bağladılar. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunu söyledik. Brüksel'deki kongre bunu da ortaya çıkardı. Gerçek gündemlerinin ne olduğunu itiraf ettiler. Suriye'nin geleceği için değil, kendi kurmak istedikleri kanton ve ayrı devlet için mücadele ettiklerini itiraf ettiler. Terör örgütleriyle başka bir terör örgütüne karşı iş birliği yapmak çok yanlış bir stratejidir. Biz bunları kontrol ediyoruz, diyenler de ya kendilerini kandırıyorlar ya bizi kandırmaya çalışıyorlar. Ama bizi kandırdıklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Biz gerçekleri görüyoruz"

"YPG'Yİ RAKKA'YA GÖTÜRMEK ÇOK YANLIŞ BİR ADIM"

Münbiç operasyonundan sonra YPG'nin Fırat'ın gerisine gitmesi konusunda ABD'yi eleştiren Bakan Çavuşoğlu, "Münbiç operasyonunda bazı YPG unsurlarının geriden lojistik amaçla katılması gerektiğini ortaya koyunca ABD, biz bunun yanlış bir politika olduğunu söyledik. Ama sonra bir şartla buna bir şekilde olur verdik. Münbiç operasyonu biter bitmez YPG'liler Fırat Nehri'nin gerisine gidecek. Fırat Nehri'nin gerisine gitmesi demek, oralarda bunların uyguladığı politikalara katılıyoruz anlamına gelmez. Şu anda YPG unsurları hala Münbiç'te. Obama, Biden, Kerry söz verdi. Ya geri gönderemiyorlar yani YPG'ye söz geçiremiyorsunuz ya da göndermek istemiyorsunuz. Bunun başka seçeneği yok. 200'den fazla YPG unsuru Münbiç'te. 200 YPG'liyi Fırat'ın ötesine gönderemiyorsanız o zaman diğer alanlarda YPG'ye nasıl güveneceksin YPG'nin özellikle Arapların çoğunlukla yaşadığı yerlerde bulunması Suriye'nin geleceği için tehlikelidir. Etnik temizlik yapıyorlar. Rakka veya diğer operasyonlarda YPG'lilerle iş birliği yapmak Suriye'nin geleceğini riske atmaktır. Münbiç'te bile söz geçiremediğin YPG'yi Rakka'ya götürmek çok yanlış bir adım. Teröriste karşı başka teröristle iş birliği yapmak, her şeyden önce kendi değerlerimize ihanettir. Suriye'nin ve Irak'ın geleceğine de ihanettir" diye konuştu.

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more