Sözcü Plus Giriş

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü çerçevesinde Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda kutlama programı gerçekleştirildi.

CRR fuaye salonundaki kokteylin ardından devam eden programa İstanbul Valisi Vasip Şahin eşi Şeyma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşi Özleyiş Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın da arasında bulunduğu yargı mensupları, askerler, şehit ve gazi yakınları katıldı.

“ORDU VE MİLLETİN GÜCÜ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKMIŞTIR”

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından 1. Ordu Komutanlığından Piyade Kurmay Albay Nihat Aksüt, 30 Ağustos Zafer bayramını anlatan bir konuşma yaptı. Türk milletini yok etmeye çalışan zihniyetin tarihte eşine az rastlanır galibiyetle mağlup edildiğini ifade eden Aksüt, şunları söyledi:

 “30 Ağustos Zaferi’nin 94'üncü yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve sevgisini yaşamaktayım. 19 mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan milli mücadele Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyarak ordusuna verdiği destekle devam etmiş. Amasya Merzifon ve Sivas’ta yapılan kongrelerle tüm ülke kenetlenerek tek vücut olmuştur. Zor şartlar altında kazanılan birinci ve ikinci inönü muharebeleri esnasında ordu ve milletin gücü en üst seviyeye çıkmıştır. Toplumun tüm kesimleriyle dil, din ırk mezhep inanç farklılığı gözetmeksizin bir araya gelmiş yan yana omuz omuza vermiştir. 30 Ağustos zaferi Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun milli birlik ve beraberliği ruhu içerisinde yurdumuzu işgal eden düşman karşısında ümitsizliğe kapılmak yerine 'ya istiklal ya ölüm' diyerek, kanını son damlasına kadar akıtarak onurunu korumak için gösterdiği essiz mücadelenin bir sonucudur.”

“HER TÜRLÜ SALDIRIYA DUR DİYECEK MUTLAK KARARLILIKTADIR”

Tören kapsamında okuyacağı Mehmetçik şiiri öncesinde konuşma yapan Öğretmen Albay Erhan Altunok da şöyle konuştu:

“Bu cennet ama aynı zamanda sürekli kaynayan coğrafyada bin yıl nice zaferler kazanmış nice hain emelleri bertaraf etmiş şanlı milletimiz bu günü yaşadığımız sıkıntıların üstesinden gelecek yüksek azim ve iradeye elbette sahip. Düşman kimi zaman içerde kimi zaman dışarda olur, her nerede olursa olsun vefakar milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin hakiki evlatları yiğit emniyet mensuplarımızca el ele gönül gönüle diz dize yürek yüreğe vererek her türlü saldırıya 'dur' diyecek mutlak kararlılıktadır. Halkımızın 'peygamber ocağı' diye nitelendirdiği şanlı ordumuzun üzerinde taşıdığı üniforma sadece bir elbiseden ibaret değildir. Bu üniforma aziz milletimizin sayesinde beslenen gerçek evlatlarının hakiki askerlerinin nice şehidin nice gazinin bin yıllık şerefi haysiyeti ve hatta tenidir. Vatan, bayrak, millet ve devlet söz konusu olduğunda 'ölürsem şehit kalırsam gazi' anlayışla bir ibadet görev yapan kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin devletimizin ve yüce milletimizin daima emrinde daima hizmetindedir.”

Tören sonunda 1'inci Ordu Bölge Bando Komutanlığı’nın bandosu, davetlilere çeşitli marşlar seslendirdi.

DHA