Gaziantep Haberi: Cerablus'ta onarılan okulda eğitim başladı

Cerablus'ta onarılan okulda eğitim başladı

Cerablus'ta onarılan okulda eğitim başladı

SURİYE'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde olduğu dönemde cezaevi olarak kullanılan Ahmet Selim Mulla Lisesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan onarım çalışmasının ardından eğitime tekrar başladı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cerablus'un en büyük okulu olma özelliği taşıyan ve DEAŞ döneminde cezaevi ve işkence merkezi olarak kullanılan Ahmet Selim Mulla Lisesi’ni 43 günde 60 kişilik bir ekiple, bakım ve onarım çalışmalarıyla eğitime hazır hale getirdi.
Duvarları boyanan, tüm kapı ve pencereleri yapılarak peyzaj çalışması tamamlanan Ahmet Selim Mulla Lisesi’ne 80 ağaç dikilerek, 2 bin 500 metrekarelik bahçede çimlendirme yapıldı.
21 derslikli, 600 öğrenci kapasiteli Ahmet Selim Mulla Lisesi’nde ilk ders zili çaldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyetle liseyi ziyaret etti. İlgililerden okul hakkında bilgi alan Şahin ve beraberindekiler, öğrencilere de çeşitli kırtasiye malzemeleri dağıttı. Cerabluslu öğrenci velilerinden Huzeyfe Ahmo, destekleri dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür etti.
Türkiye'ye her namaz sonrası dua ettiğini aktaran Ahmo, çocuğunu 3 yıldır okula gitmediğini belirterek, “Eskiden öğrendiklerini unuttu. Şimdi çok şükür okulumuz açıldı, çocuklarımız okula gidiyor. Cerablus her gün daha güzel oluyor. Çok mutluyuz" dedi.

 

DHA

Loading...