Sözcü Plus Giriş

İZMİR'in turizm cenneti Çeşme İlçesi'nin 'Slow Food' unvanlı Germiyan Mahallesi'nde, vatandaşlar kurulum çalışmaları süren RES projesine karşı yeni bir hukuk zaferi kazandı. 'ÇED gerekli değildir' raporu için yürütmeyi durdurma kararı veren İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi, bu kez raporun iptaline karar verdi.
Çeşme'de SİT özelliğine sahip Germiyan Mahallesi'nde, geçen yıl kurulmaya başlanan Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesine karşı vatandaşlar ve çevreciler, hukuk mücadelesi başlattı. Proje için verilen 'ÇED gerekli değildir' raporunun iptali için mahalle sakinleri, İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme ilk olarak, rapor için yürütmeyi durdurma kararı verdi. RES projesini yapan firmanın itirazını da değerlendiren mahkeme, son kararıyla 'ÇED gerekli değildir' raporunu iptal etti.
Yerel lezzetlerin ve yemek geleneğinin kaybolmaması için verilen 'Slow Food' unvanına sahip tek yerleşim yeri olan Germiyan için mahkemenin verdiği karar, vatandaşları sevindirdi. Bölgeye RES yapılmasına izin veren idari işlemin iptali için açılan diğer davada hukuki sürecin devam ettiği açıklandı.

 

 

 

DHA