Sözcü Plus Giriş

İZMİR'in Çeşme İlçesi'nden umut yolculuğuna çıkan 3 ayrı lastik bot içinde 166 mülteci, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.
Bu sabah devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik TCSG Yaşam Gemisi, Dalyan Mahallesi Uç Burun açıklarında 2 lastik bottaki mültecileri belirledi. Müdahale eden ekipler, 128 sığınmacıyı kurtararak, TCSG Yaşam Gemisi'ne aldı. Gemide yiyecek ve içecek ihtiyaçları karşılanan mülteciler, Çeşme Ulusoy Limanı'na getirildi.
Bölgede devriye görevi yürüten TCSG 85 gemisi de Dalyan Mahallesi açıklarında, sabahın erken saatlerinde bir lastik bot tespit etti. Müdahale eden ekipler, 38 mülteciyi gemiye alarak Çeşme İskelesi'ne getirdi. İskelede ihtiyaçları karşılanan mültecilerin kimlik belirleme çalışmaları sürüyor. Sığınmacıların yasa dışı yollarla yurt dışına kaçma çabalarındaki artış nedeni ile Çeşme körfezinde Sahil Güvenlik gemilerinin devriye görevi aralıksız sürerken, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait CASA CN235 uçağı da Çeşme körfezi üzerinde keşif uçuşu yaparak, kaçış çabalarını engellemeye çalışıyor.
Suriye, Afganistan, Irak ve Kamerun uyruklu oldukları belirlenen mültecilerin ise işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'ne sevk edilmesi bekleniyor.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more