Sözcü Plus Giriş

ÇEŞME Belediyesi'nin düzenlediği 2'nci Ovacık Tarım ve Sakız Koyunları Şenliği, bugün gerçekleştirilen Sakız Koyunları yarışmasıyla sona erdi.
Çeşme Belediyesi'nin "9 Durak 9 Deneyim" kapsamında gerçekleştirdiği 2'nci Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği'nin ilk günü kavun yarışması, bugün ise Çeşme Yarımadası'na özgü bir cins olan Sakız Koyunları yarışması gerçekleştirildi. Şenliğin ikinci günü, Çeşme çarşısındaki kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşün ardından Ovacık Mahallesi'ne giden vatandaşlar, mahalle meydanında 31 üreticinin 109 Sakız Koyunu ile katıldığı yarışmayı ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izledi. Yarışmaya katılan özenle yetiştirilmiş birbirinden güzel Sakız Koyunları dereceye girebilmek için podyuma çıktı.
Dişi Toklu, Erkek Toklu, Sakız Koyunu ve Sakız Koçu kategorilerinde düzenlenen yarışmanın Jüri üyeliğini ise Giannis Giorgoulis, Salih Seymen, Mustafa Kaymakçı, Halil Gürgün, Cüneyt Mogan, Oya Boran, Popi Giorgoulis ve Stelyo Apodiakos yaptı. Yarışma sonunda Dişi Toklu, Erkek Toklu ve Sakız Koyunu kategorilerinde İbrahim Özcan birinci oldu. Dişi Toklu kategorisinde Hulusi Baysal ikinci, İsmail Türkay üçüncü oldu. Erkek Toklu kategorisinde Mustafa İşit ikinci, Kazım Beyaz üçüncülük elde ettiler. Sakız Koyunu kategorisinde ise Ekrem Çelik ikinci, Yarımada Çiftliği ise üçüncü olmayı başardı. Yarışmanın en heyecanlı geçen son kategorisi olan Sakız Koçu'nda birinciliği Kazım Beyaz kazanırken, Mustafa Kemal Özay ikinci, Ekrem Çelik de üçüncü oldu.
Yarışmada birinci olan üreticilere Çeşme Belediyesi tarafından 5'er bin, ikincilere 3'er bin, üçüncülere ise 2'şer bin lira para ödülü verilirken, yarışmaya katılan bütün üreticilere de birer çuval organik hayvan yemi verildi.
Şenlikte, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan gelen Xıoi En Horo ekibinin sunduğu folklor gösterisi ilgi ile izlenirken, yöreye özgü bir oyun olan Ovacık Zeybeği de Ovacıklılar tarafından sahnelendi. Şenlik, vatandaşlara yapılan tavuklu pilav ve ayran ikramıyla sona erdi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more