İzmir Haberi: Cezaevi yerine okul temizliğine

Cezaevi yerine okul temizliğine

Cezaevi yerine okul temizliğine

İZMİR'in merkez ilçesi Konak'ta uygulamaya konulan proje ile Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlanan hükümlüler cezaevinde tutulma yerine kalan cezalarını okulları temizleyerek çekiyor.
Konak Belediyesi'nin ilçe genelindeki ilkokullar için görevlendirdiği 'temizlik ekibi' çalışmalara başladı. Hafta içi her gün bir eğitim yuvasını baştan aşağı temizleyecek  ekipler, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında kalan cezalarını kamu hizmetinde çalışarak ödeyen hükümlülerden oluşuyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokolle hükümlüler cezalarını okulları temizleyerek öderken, bu sayede öğrenciler de pırıl pırıl sınıflarda ders görüyor.
Yaz aylarında 100'ün üzerinde okulun bakım ve onarımını gerçekleştiren Konak Belediyesi, eğitim yuvalarına bu kez temizlik desteği vermeye başladı. Konak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen proje kapsamında personel ve kaynak yetersizliği nedeniyle zorluk çekilen okullara temizlik personeli gönderiliyor. Oluşturulan temizlik ekiplerinde Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında kamuda çalışmasına izin verilen hükümlüler görev alıyor. Sabah ve öğle olmak üzere 4'er kişilik iki ekip, hafta içi her gün Konak'taki iki ilkokulun temizliğini yapıyor. Kalan cezalarını cezaevinde yatmak yerine, okul temizliği yaparak ödeyen hükümlüler, eğitim yuvalarını pırıl pırıl hale getiriyor. Başlarındaki sorumlunun gözetiminde koridorları, sınıfları, tuvaletleri ve bahçeyi baştan aşağı temizleyen hükümlüler, pencereleri ve sıraları da en ince ayrıntısına kadar siliyor.
GÜNDE 4 SAAT TEMİZLİK
Kalan 1 yıllık cezasını okul temizliği yaparak ödeyen hükümlülerden Yasin Samet Kaya, adli para cezasını ödemediği için Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlandırıldığını söyledi. Kaya, "Şimdi okulların temizliğini yapıyorum. Sonuç olarak faydalı bir işte çalışarak cezamı ödüyorum. Öğrenci kardeşlerimizin daha temiz okullarda eğitim görmesi bizim için de güzel bir duygu oluyor" dedi. Ekipte yer alan Lokman Güneş de, “Günde dört saat çalışıyoruz. Okulların daha temiz olması için elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

DHA

Loading...