İzmir Haberi: CHP İzmir'de Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

CHP İzmir'de Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

CHP İzmir'de Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

CHP İzmir'de resmi törenlerin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması gerçekleştirdi. İktidarın Türkiye'de rejim sorunu varmış gibi algı yaratma çabasında olduğunu, ülkenin yangın yeri, insanların mutsuz olmasına karşın Hükümet'in tek derdinin 'Başkanlık' olduğunu öne süren CHP İzmir İl Başkanı Ali Güven "Cumhuriyetimizi ve tüm değerlerimizi canımız pahasına koruyacağız"dedi.
CHP İzmir İl Başkanlığı'nın organize ettiği Cumhuriyet Bayramı kutlaması Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapıldı. CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanlarıile parti yöneticilerinin katıldığı törende partililer üzerlerinde 'Cumhuriyeti yıktırmayız', 'Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir' yazılı pankartlar taşıdı. "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları atıldı. Atatürk anıtına İl Başkanı ve yöneticilerinin çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunuldu. İstiklan Marşı okundu. CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse'nin Atatürk'ün Bursa Nutku'nu okumasından sonra kürsüye gelen CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Atatürk'ün emanet ettiği, gerçek anlamda sosyal adaleti, kalkınmayı, çağdaşlığı ve kuvvetler ayrılığını tarif eden Cumhuriyet'i kutlamak için toplandıklarını söyledi. Güven, “O öylesine güçlü bir rejimdir ki, kendisini anlamayarak düşman olanlar bile, en zor anlarında o rejime, yani cumhuriyete sarılmışlar, onun sayesinde hayatta kalmışlar ve bugüne kadar yürüttükleri Cumhuriyet düşmanlığıyla başbaşa kalmışlardır" dedi. İl Başkanı Güven, İzmir'den, Cumhuriyet'le, laiklikle ilgili yeni yeni kavramlar ortaya atarak, kafa karışıklığı yaratmaya çalışanlara İzmir'in cevabını vermek istediğini söyledi. Başta Başbakan olmak üzere, bugünün iktidarının Türkiye'de sanki bir rejim sorunu varmış gibi bir algı yaratma çabasının içinde olduğunu öne süren Güven, "Bizzat Başbakan 'Başkanlık sistemi zaten fiilen uygulanmaktadır, yapılacak referandum sadece bu işin prosedürüdür, resmileşmesidir' demiştir. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı da konuşmalarında 'valiler artık seçimle seçilerek gelecek' sözleriyle adeta bir eyalet sistemini tarif etmiştir. İzmir'in kalbinden söylüyorum, bunların tarif ettikleri şey, Atatürk'ün tarif ettiği cumhuriyet değildir. Bunların yapmak istedikleri şey sultanlıktır, monarşidir, köleliktir, diktatörlüktür. Ne kadar isterlerse istesinler, hangi oyunları oynarlarsa oynasınlar, Cumhuriyet Halk Partisi ve onun korkusuz örgütü, İzmirliler olduğu sürece buna asla ama asla izin vermeyeceğiz. Bugün kimse Cumhuriyet üzerinden, halkımız üzerinden oyun oynamaya, sabrımızı sınamaya kalkmasın. Bunu daha önce yapmaya çalışanların sonu , 1922'in 9 Eylül'ünde ne olduysa, yarın da o olacaktır" dedi.
"BAŞKANLIK DEDİKLERİ ASLINDA TEK ADAMLIK, DİKTATÖRLÜK"
Başkanlık sisteminin gündeme getirildiği günden bu yana ülkede ne kardeşlik kaldığını ne de terörün bittiğini dile getiren Güven, ekonominin diken üstünde, sınırların alev alev olduğunu vurgulayarak,
"Ülkede işsizlik almış yürümüş, iş adamlarının zorda, işçinin ezilmeye, emekli her gün kan kaybetmeye devam ediyor. Eğitim sistemi çökmüş okullarda halen kitap yok, hala aydınlatılamamış bir 15 Temmuz yaşanmış, OHAL ile birlikte demokrasi, hukuk insan hakları askıya alınmış. Ülke yangın yeri, insanlar mutsuz umutsuz ama, bu hükümetin tek derdi başkanlık. Anlaşıldı ki adına başkanlık dedikleri ama aslında tek adamlık, diktatörlük olan bu makam uğruna, yani bir kişinin hırsları uğruna AKP Türkiye'yi gözden çıkarmış durumda" dedi. Cumhuriyet, halkın kurtuluşu, adalet ve demokrasi, iş ve aş uğruna Cumhuriyet'in yok edilmesine izin vermeyeceklerine belirten İl Başkanı Güven, bunun için tüm Anayasal haklarımız kullanmaya, yetmezse halkımızla ve tüm demokrasi güçleriyle meydanlarda olmaya kararlı olduklarını söyledi. Bugün tekrar Cumhuriyet'in tartışılır hale getirilmeye, başkanlık uğruna tüm kutsal değerlerin ayaklar altına alınmaya başlandığına dile getiren Güven, Cumhuriyet'i yıkmak ve zarar vermek isteyenlere 93 yıldır izin vermediklerini, bundan sonrada izin vermeyeceklerini söyledi. Güven “Bugün bu ölümsüz emaneti bize bırakan Ata'mızın huzurunda, Cumhuriyetimizi ve tüm değerlerini canımız pahasına koruyacağımıza, ona yönelecek her tehditte göğsümüzü siper edeceğimize, bir kez daha söz veriyoruz" dedi.

  

 

DHA

Loading...