Kayseri Haberi: CHP’li Arık: Avrupa, bizimle alay ediyor

CHP’li Arık: Avrupa, bizimle alay ediyor

CHP’li Arık: Avrupa, bizimle alay ediyor

Cafer ZENGİN/KAYSERİ, (DHA) CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, geçen hafta siyasi heyetle Romanya’ya giderek orada 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ örgütünü anlattıklarını belirterek, "Orada bize 'Tankın önüne nasıl yattığınızı, Meclis'in bombalanırken nasıl çalıştığını anlatmayın. Bunlar sizin vatandaşlık göreviniz. Bize bir gecede binlerce kişiyi nasıl terörist ilan ettiniz, bunlar teröristse bunlara nasıl izin verdiğinizi anlatın' diyorlar. 'Burada da 1 üniversite 15 okul var. Bunları sizin cumhurbaşkanınız, başbakanınız kurdurdu' diyorlar. 'FETÖ sizi çok mu üzdü' diye, inanın Türkiye ile dalga geçiyorlar. İşte yurt dışından Türkiye’nin görüntüsü bu" dedi.
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, partisinin Talas ilçe örgütünün partiye emeği geçenler için düzenlediği 'Ahde Vefa Gecesi'nde konuştu. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Arık, ülkenin Cumhuriyet, rejim, demokrasi ile kavgalı bir iktidar tarafından yönetildiğini anlatırken şöyle dedi:
"Diğer siyasi partilere baktığımızda da bir siyasi parti terörle bağını koparamamış, adeta her gün terör örgütünün propagandasını yapıyor. Oiğer siyasi partiy AKP’nin koluna takılmış ne yaptığını bilmiyor. İktidar partisine bakıyoruz, Başkanlıkla yatıp- kalkıyorlar. İşte böylesi ortamda bütün renkleri kucaklayan, farklılıklarımız zenginliğimizdir diyen, mağdur diyen, ezilenin yanında yer alan, insan, cumhuriyet, demokrasi, insan hakları diyen tek parti CHP'dir" diye konuştu. 
İktidarın temel hedefinin demokrasi cumhuriyeti yok edip, dikta rejimini ülkeye getirmek olduğunu anlatan CHP’li Arık, bu yapılırken 'Millet', 'Milli irade' denildiğini, 'Milletin adamı' denilerek milletin kandırılmak istendiğini söyledi. Arık, şöyle devam etti:
"Bunların aslında milli iradeden anladıkları, kendi siyasi iktidarlarının devamı. Aksi bir milli iradeyi kesinlikle kabul etmiyor, ellerinin tersi ile itiyorlar. İktidarda kalmak için günün koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan geri kalmıyorlar. 'Analar ağlamasın' diyorlar, terör örgütleri ile pazarlık yapıyorlar. Hendekler açılıyor, şehirler adeta bir cephaneliğe dönüştürülüyor. Oslo, İmralı, Dolmabahçe’de kirli pazarlıkları siyasi iktidarlarının devamı için yapıyorlar. Günün koşulları gerektiriyorsa, acımazsızca anaları ağlatmaktan geri durmuyorlar. İstanbul, Ankara, Suruç’ta bombalar patlıyor, insanlar ölüyor, her gün şehitlerimiz geliyor. Ama bunlar umurlarında değil. Bunların umurunda olan şey siyasi iktidarlarının devamı.''
Geçtiğimiz hafta siyasi bir heyetle Romanya’ya gittiklerini de anlatan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yurt dışından Türkiye’nin görüntüsünün olumlu olmadığını ileri sürdü. Arık, görüştükleri, Meclis Başkanı, Dışişleri bakanı, siyasi partilerin grup başkanları, sivil toplum örgütleri, AB temsilcileri ve gazetecilerin "Bize nasıl tankın altına yattığınız. Meclis bombalandığında nasıl çalıştığınızı anlatmayın. Bu sizin vatandaşlık göreviniz" dediklerini belirtirken şöyle dedi:
"Bize 'Siz öğretmenin nasıl terörist olduğunu, ya da bir günde 10 binlerce insanı nasıl terörist ilan ettiğinizi', 'Devletin izin verdiği bir sendika ya da bir bankaya para yatırmanın nasıl terörist bir eylem olduğunu anlatın' diyorlar. 'Eğer bunlar bir terör örgütüne yardım sağladılarsa, neden buna izin verip, göz yumdunuz' diye soruyorlar.  Orada 15 okul, 1 üniversite kurmuşlar, bize 'Bu okulları bize siz kurdurdunuz, Şimdi de gelmiş bu okulları kapatın diyorsunuz. Ne oldu, ne değişti diyorlar. İnanın Türkiye ile dalga geçiyorlar. İşte yurt dışından Türkiye’nin görüntüsü bu."
İktidar partisini herkesin kandırdığını ve bu nedenle ülkeyi yönetemez halde olduklarını iddia eden Arık, döviz artışının, şehit haberlerinin devam ettiğini, nedeni sorulduğunda 'Kandırıldık' denildiğini, gelişmelere bakıldığında iktidarın 'cemaat' denilen FETÖ terör örgütü, kirli pazarlık yaptıkları PKK, birlikte tatil yaptıkları 'kardeşim dedikleri Esad yönetimi, 'Bizim öfkeli çocuklar' denilen IŞİD'in yanı sıra, ABD, Suudi Arabistan tarafından kandırıldığını ekledi.

 

DHA

Loading...