Sözcü Plus Giriş

'YİTİRDİĞİMİZ 294 İNSANIMIZA KARŞI BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR'
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında yaşamını yitiren 41 kişiye rahmet dileyerek, "Bugün yüreğimiz yanıyor, çok öfkeliyiz. Aşağılık terör saldırıları ile yitirdiğimiz 294 insanımıza karşı bir sorumluluğumuz var. Türkiye'nin artık bir radikal ve aşırıcı terör sorunu var. Emniyet istihbaratının raporlarında bu gerçeği görüyoruz. Rapora göre IŞİD, 71 ilimizde örgütlenmiş durumda. Bu örgütlenme ile beraber şu anda Suriye'de binden fazla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının IŞİD ve El Nusra'ya katıldığı da açıkça bu raporlarda ifade ediliyor" dedi. Böke şöyle devam etti:
"Bu, AKP'nin Türkiye'ye hediyesidir. Türkiye AKP'nin elleri ile yabancı teröristlerin geçtiği bir ülke haline getirildi. Şimdi de bu teröristlerin hem lojistik hem de eylem alanına dönüştürüldü. Ülkemizi bu terör batağından acilen çıkarmak zorundayız. Otak yasımızı tutarken hiç vakit kaybetmeden Türkiye'yi bu hale getiren somut çözümleri üretmek zorundayız. Bugün yine Meclis'te terör gündemiyle bir genel görüşme talebimiz olacak. Umarız daha önce terör konusunda verdiğimiz araştırma önergelerini reddetmiş olan AKP, bu sefer talebimizi reddetmez ve Türkiye, bütün siyasi parti liderlerinin de katıldığı bir genel görüşme ile Türkiye'deki terör sorununu hep beraber konuşabilir ve çareyi oluşturmak için çaba sarf eder."
CHP'NİN TERÖRÜ ÖNLEME ÖNERİLERİ
CHP'nin terörü önleme önerilerine de değinen Böke, şöyle konuştu:
"Türkiye'de örgütlenen bütün terör örgütlerine katılımın mutlak suretle yetkililer tarafından engellenmesi gerekiyor. Sınır güvenliğinin tamamen sağlanması gerekiyor. Suriye ve Ortadoğu'da savaşan militanların Türkiye'ye geçmesi engellenmeli. Türkiye merkezli finans kuruluşlarının teröre destek amaçlı kullanılmasının kesin bir denetime tabi tutulması gerekiyor. Daha fazla can kaybına tahammülümüz yok."
Saldırının ardından atılan tweet'lere yönelik bir soru üzerine Böke, "Bilgi ile değil yalan ile açık yüreklilikle değil tehdit ile, birlikte değil bencilce siyaset yapanların vicdanlarındaki karanlığın bu sözler ile dökülmesi çok doğal. Kendilerini vicdanları ile baş başa bırakıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı bu sorumsuz siyaseti AKP'nin açıkça yürüttüğünü görmeye de davet ediyoruz" diye konuştu.

DHA