Sözcü Plus Giriş

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, binlerce öğretmenin ihraç edildiği bir dönemde yeni eğitim- öğretim yılına başlandığına dikkat çekerek, "Öğretmenlerin açığa alınması ya da ihraç edilmesiyle ilgili soruşturmalar titizlikle yürütülmeli, herhangi bir suçu olmayan öğretmenler ve öğrenciler mağdur edilmemelidir" dedi.
Milletvekili Hüseyin Çamak, 2016-2017 eğitim- öğretim yılının başlaması nedeni ile yazılı bir açıklama yaptı. Yeni dönemde tüm öğrenci ve öğretmenlere başarılar dileyen Çamak, eğitim sisteminin yıllardır süren sorunlarıyla yeni bir eğitim yılına başlandığını söyledi. Çamak, binlerce öğretmenin meslekten ihraç edilmesi, binlercesinin de açığa alınmasının başta öğretmen açığı olmak üzere eğitim sisteminde yeni sorunlar yaşatacağını vurguladı. Mersin'de son olarak 500'e yakın öğretmenin açığa alındığını, toplam sayının bini geçtiğini belirten Çamak, "Bu işlemlerle ilgili birçok öğretmen partimize, birçok öğretmen sendikalarına başvurarak haksız yere açığa alındıklarını ilettiler. Biz de Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile görüşerek bize ulaşan bazı başvuruları ilettik" diye konuştu.
Öğretmenlerin açığa alınması ya da ihraç edilmesiyle ilgili soruşturmalar titizlikle yürütülmesi gerektiğini kaydeden Çamak, şunları söyledi:
"Herhangi bir suçu olmayan öğretmenler ve öğrenciler mağdur edilmemelidir. Örgüt üyeliği gibi ağır suçlamaların mutlaka kesin, şüpheye yer bırakmayan delillere dayandırılması gerekir. Aklını, vicdanını, iradesini herhangi bir örgüt ya da tarikata teslim etmiş kişilerin elbette kamu görevlerinden uzaklaştırılması gerekir. Bu yapılırken, herhangi bir örgütle ya da tarikatla ilişkisi olmayan öğretmenlerin de ihraç edilmesi gibi yanlışlıklara düşülmemesi için azami dikkat ve özen gösterilmesi şarttır. Türk milli eğitim sisteminin laik, çağdaş temellerine dönmesi, okullarda Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, fikri, vicdanı ve irfanı hür öğrenciler yetiştirilmesi için ülkemizin geleceği açısından hayatı önemdedir."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more