Sözcü Plus Giriş

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Şimdi ne diyor hükümet, 'eli kanlı terör örgütü, emperyalistin uşağı.' Nasıl uşaklık yaptılar, nasıl o darbe girişimini planladılar bütün millet canlı yayında izlesin. Bir daha da herkese ders olsun. Kimse bu suçlara karışmasın" dedi.
Turhal'daki 'Şeker Çalıştayı'ndan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, otelin en üst katında FETÖ operasyonlarında mağdur edildiklerini ileri süren yaklaşık 70 kişi ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşme sırasında Milletvekili Dursun Çiçek, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Darbe girişiminde bir eylemi olmayan insanların tutuklanıp, açığa alındığını veya ihraç edildiğini belirten Dursun Çiçek, şunları söyledi:
"Soruşturma darbe teşebbüsü soruşturması. Bunlar daha çok kanaatlerle ya da başka araştırma yolları ile tespit edilmiş kişiler. Başvurular bunlar. Birinci grup öğretmenler, ikinci grup hakim-savcılar, üçüncü grup askerler. Ama darbe teşebbüsüne baktığımızda asıl hesap vermesi gerekenler o darbe girişimine katılan veya eylemde bulunan askerler. Bunların içinde de emir komuta sistemi içerisinde 'terör var', 'genelkurmayı kurtaracağız' veya 'tatbikat var' diye tugay da tugay komutanı yardımcısı iki FETÖ'cü var. Diğerlerinin bundan hiç haberi yok. Emir okuyorlar, emir komuta sistemi içerisinde 'gel' diye. Buradakiler 'yurtta barış konseyi' diye bir cunta ama altındaki isimleri okumadan Mehmetçikleri, askerleri kandırıp meydana çıkarıyorlar, valiliğin önünde bir bakıyorlar darbe girişimi herkes silah bırakıyor. 'Kışladan çıktınız' diye çoğu tutuklu."
Dursun Çiçek, hukukta suçun oluşması için kasıt ve bilerek işlemek gerektiğini kaydederek, "Özellikle Mehmetçiklerin, askeri öğrencilerin kasıt unsuru olmadığı için 'tatbikat ve terör saldırısı' örtüsü altında kandırıldıkları için mutlaka serbest bırakılmaları lazım. Ailelerine kavuşmaları lazım. Mağduriyetin temelinde bu var" dedi.
Eğitimciler, hakim ve savcılar ve komuta sistemi içerisinde eyleme karışmak zorunda kalan askerlerin 'suçlu havuzundan' çıkarılması gerektiğini belirten Çiçek, "Biz de millet olarak, Türk yargısı olarak gerçek FETÖ'cü militanları yargılarız. Tabi kumpas davalarında 50 bin imza topladık, bu davalar canlı yayınlansın diye. Niye bunları gizliyoruz. Çünkü o zaman kumpas davalarını millet görmesin istiyorlardı. Şimdi ne diyor hükümet, 'eli kanlı terör örgütü, emperyalistin uşağı.' Nasıl uşaklık yaptılar, nasıl o darbe girişimini planladılar bütün millet canlı yayında izlesin. Bir daha da herkese ders olsun. Kimse bu suçlara karışmasın" dedi.
"TELEFONU KAYDEDİLEN 30 BİNE YAKIN BAŞVURU VAR"
Mağdur olduklarını söyleyenlerin CHP Genel Merkezi'ne başvurularının devam ettiğini anlatan Dursun Çiçek, "5 bin tane delilli ifadeler dahil başvuru var. Telefonu kaydedilen 30 bine yakın başvuru var. Bunların hepsinin mağdur olduğunu düşünmüyoruz. O nedenle iki yöntem uyguluyoruz. Birincisi avukatları ile temas kuruyor ve dosyayı sorguluyoruz. İkincisi ilçe ve il başkanlıklarımızla oturdukları bölgeye göre sorarak onların araştırma sonuçlarını bekliyoruz. Acele etmiyoruz" diye konuştu.
CHP Milletvekili Dursun Çiçek, haksızlıklar yapıldığını, mağduriyetler yaşandığını belirtirken de şunları söyledi:
"İyi ayıklamak lazım. Bu arada gerçek suç örgütü FETÖ militanlarının da aralarına sızdığını düşünüyoruz. O nedenle cezaevinde tutuklu olmalarına rağmen mağdur olanlara diyoruz ki biraz sabırlı olun, kitap okuyun, kitap yazın, spor yapın. Ama gün saymayın. Ben 4.5 yıl cezaevinde kaldım. Stresin kaynağıdır, aileleri de strese sokar. Dolayısı ile en kısa sürede yargı ayağa kalkacak. Devletin silahlı kuvvetleri, MİT’i ayağa kalkacak, Cumhuriyetin kurumu haline gelecek. İçeride kumpas, FETÖ örgütü de yok. Dolayısıyla adil yargılanacaklar bunun garantisini veriyoruz. Adil yargılamayan hakim ve savcıları önce biz deşifre edeceğiz."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more