Sözcü Plus Giriş

CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, FETÖ mensubu oldukları gerekçesiyle açığa alınan bazı öğretmenlerin mağdur edildiğini söyleyerek göreve iade edilmelerini istedi.
CHP İl Başkanı Nejat Önder, yazılı açıklama yaptı. Çanakkale'de 15 Temmuz darbe giriminin ardından FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan bazı öğretmenlerin mağdur edildiklerini belirten Önder, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"15 Temmuz'da ülkemizde yaşanan Fethullahçı Cemaat mensubu askerlerce yapılan başarısız darbe girişimi sonrası ülkemizde OHAL ilan edilmiş, FETÖ bağlantılı olduğu iddiasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kamu çalışanlarına yönelik açığa alma ve ihraçlar yapılmıştır. Çeşitli meydanlarda demokrasi havarisi kesilen AKP İktidarı bu görevden alma süreçlerini bir cadı avına dönüştürerek, FETÖ ile yakından uzaktan ilgisi olmayan hatta AKP ve Cemaat kol kolayken bile yıllarca bu ikilinin karşısında mücadele etmiş, muhalif olan ve tüm kamuoyunca kimler olduğu net olarak bilinen isimleri de OHAL'de koy sepete mantığıyla ve kendi deyimleriyle at izi it izine karıştırmışlardır. Çanakkale yerelinde de buna benzer açığa almalar yaşanmış, Çanakkale kamuoyunca kimlikleri bilinen, tanınan muhalif isimler özellikle öğretmenler mağdur edilmişlerdir."
Bu süreçte başta Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Eğitim-Sen Çanakkale Şube Hukuk Sekreteri Barış Demir ve Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyelerinin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alındıklarını hatırlatan Önder, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"FETÖ ile hiçbir şekilde ilişkisi olmayan ve Çanakkale kamuoyu tarafından tanınan bu öğretmenlerin mağduriyetleri devam etmektedir. Okulların açıldığı bu günlerde, öğrencileri öğretmensiz, bu öğretmenleri de öğrencisiz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Çanakkale eski Valisi Hamza Erkal'ın basın aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu açığa alınan bu öğretmenlerin FETÖ bağlantısı olmadığı tüm Çanakkale kamuoyu tarafından bilinmektedir. Cemaatle de, FETÖ ile de hiçbir şekilde bağlantısı bulunmayan ve açığa alınan veya ihraç edilen tüm Çanakkale kamuoyu tarafından kim oldukları bilinen bu isimlerin derhal göreve iade edilmesi ve mağduriyetlerin önlenmesi gerektiğini ilgililere ve Çanakkale Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

DHA