İzmir Haberi: CHP'li vekilden 'patatese destek yok' tepkisi

CHP'li vekilden 'patatese destek yok' tepkisi

CHP'li vekilden 'patatese destek yok' tepkisi

Cevdet ŞEN / KINIK (İzmir), (DHA) CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir'in Kınık İlçesi'ni ziyaretinde, hükümetin havza bazında desteklemelere Ödemiş ilçesinin temel ürünü patatesi dahil etmediğini öne sürdü.
CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, bugün partisinin Kınık İlçe Başkanlığı'nca düzenlenen aşure etkinliğine katıldı. CHP Kınık İlçe Başkanı İsmail Yılmaz ve partililerce karşılanan Sındır, aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Parti binasında vatandaşlarla sohbet eden Kamil Okyay Sındır, Başbakan Binali Yıldırım'ın Ödemiş'te düzenlenen Tarım Mitingi'nde açıkladığı milli tarım projesini eleştirdi. Çiftçinin kandırıldığını iddia eden Sındır, "Başbakan havza bazında desteklemelerde 19 ürüne yer verildiğini açıkladı. Ödemiş'in patatesi ile Kiraz ve Kemalpaşa ilçelerinin kirazı bu ürünler arasında yok. Ödemiş ilçesinin temel ürünü olan patatesin desteklenen ürünler arasında bulunmaması traji komik bir gelişmedir. Başbakan çiftçiye 90 milyar dolarlık desteklemelerde bulunduğunu açıklayarak kendi suçunu itiraf etmiştir. AKP döneminde çıkartılan tarım reformunda gelirin yüzde 1'lik kısmın tarım desteklemelerine ayrılacağı bildirilmişti. AKP hükümetleri dönemindeki gelir tablosuna göre bu desteklemenin 146 milyar dolar olması gerekir. Bu da suçun resmen ilanıdır" diye konuştu.
Meclise getirilecek kanunla zeytin ağaçlarının korunması ile ilgili daha önce çıkarılan kanunların ortadan kalkacağını ifade eden CHP'li Sındır, "Kanun, sanayi işletmelerinin zeytin alanları içerisinde kurulmasını sağlayacak. Bizler bu kanunun yasalaşmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.
Kamil Okyay Sındır konuşmasının ardından Kınık Ziraat Odası'nda Oda Başkanı Murat Tosun'dan Kınıklı çiftçilerin sorunlarını dinledi. Sındır'ın ziyaretinde CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP Bergama İlçe Başkanı Ayşe Şimşek, CHP Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener de hazır bulundu.

 

DHA

Loading...