Sözcü Plus Giriş

Uşak Haberi: CHP'li Yalım: Kamyoncunun elinde sadece direksiyon kaldı

CHP'li Yalım: Kamyoncunun elinde sadece direksiyon kaldı

Güncellenme: 16:30, 19/12/2016
CHP'li Yalım: Kamyoncunun elinde sadece direksiyon kaldı

Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi'ni ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi. CHP'li Yalım, hükümettin bütçedeki açık nedeniyle akaryakıta, ulaştırma sektörüne, sigortaya, motorlu taşıtlar vergisine (MTV), otobana ve köprüye sürekli zam yaptığını, kamyoncu esnafının gelen zamlardan sonra elinde direksiyon kaldığını söyledi.
Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi'ni ziyaret eden CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, esnafın dertlerini dinledi. Ardından açıklama yaptı. Ulaştırma sektörünün tüm yükünü nakliyecilerin çektiğini belirten Yalım, şoförlerin yaşadıkları sorunları sürekli meclise taşıdığını ve taşımaya devam edeceğini ifade etti. Yalım, "Mecliste 2017 bütçesini konuşurken, nakliyeci esnafının sırtında yükü anlatmaya çalıştım. Hükümetin nakliyecinin sırtından inmesi gerektiğini özellikle belirttim. Cari açıkta geçen yıla oranla 13,2 artış oldu. Cari açığı kapatmak için hükümetin en kolay bulduğu yöntem ulaştırma sektörüne zamlar koymak. Yani ÖTV'yi artırmak, akaryakıta zam koymak, akaryakıtın ÖTV'sini artırmak, sigortaları artırmak" dedi. Hükümetin ulaştırma sektörüne sürekli yaptığı zamlarla nakliyecinin, kamyoncunun, otobüsçünün, minibüsçünün ve tüm ulaştırma sektörünün yakın zamanda kontak kapatmak zorunda kalacağını belirten Yalım, şöyle konuştu:
"Akaryakıttan, ÖTV'ye, köprü ve otoban ücretlerine kadar sürekli yapılan zamlarla kamyoncunun elinden şu anda kamyonu gitti ve elinde bir tek direksiyonu kaldı. Hükümet ulaştırma sektörünü rahatlatması için bu tip zamlarla, otoban fiyatları ile tünel ve köprü fiyatlarını daha mantıklı, daha uygun hale getirmelidir. Köprü ve otobanların kamyoncunun geçebileceği şekle gelmesi, özellikle de akaryakıt fiyatlarının daha makul bir seviyeye çekilmesiyle ilgili profesyonel olarak bu işi yapanların destekli bir şekilde akaryakıt alması gerekmektedir."
Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve özellikle Ulaştırma Bakanına seslenen CHP'li Milletvekili Yalım, Türkiye'de ulaştırma sektöründe her 10 kişiden birisinin bu sektörden ekmek yediğini, hükümetin sektörünün sırtından inerek destek vermesini, aksi halde ulaştırma sektörü taşıma işini bıraktığında ülkenin batacağını söyledi.

DHA