Sözcü Plus Giriş

Çin’in Sıçuan eyaletinin başkenti Çangdu'daki hayvanat bahçesinde bulunan Ya Li adlı pandanın bu yılın ilk ikizini doğurmasının ardından, yılın ikinci ikizlerinin doğduğu haberi Makao’dan geldi.

Çin merkezi hükümetinin Makao'ya hediye ettiği pandaların ikiz yavruları oldu. “Xinxin” adlı panda üç aylık hamilelik periyodunun ardından 135 gram ağırlığındaki ilk yavrusunu dün öğleden sonra 3.45'te doğurdu. 53.8 gram ağırlığındaki ikinci yavru ise 42 dakika sonra doğdu. Ortalama ağırlığın altında bulunan bu yavrunun özel bakıma alındığı belirtildi.

Makao Panda Evi ve Chengdu Panda Üreme Araştırma Merkezi'nden uzmanlar, ilk defa anne olan Xinxin'in hamilelik ve doğum sırasında sergilediği davranışları "becerikli ve anaç" olarak nitelendirdi. Diğer memeli hayvanlarla kıyaslandığında yetişkinlerine oranla son derece küçük doğan panda yavruları ortalama 100 gram ağırlığında bulunuyor. Yeni doğan pandalar her iki saatte bir emzirilme ihtiyacı duyuyor. Hızla büyüyen ve güçlenen panda yavruları 1.5 yaşına geldiklerinde ortalama 50 kg ağırlığa ulaşarak bambu yiyebilecek kadar güçlü ve sert dişlere sahip oluyor.

DHA