Tekirdağ Haberi: Cinsel istismar yasa teklifinin geri çekilmesini protesto ettiler

Cinsel istismar yasa teklifinin geri çekilmesini protesto ettiler

Cinsel istismar yasa teklifinin geri çekilmesini protesto ettiler

TEKİRDAĞ'da bir grup Roman kadın, cinsel istismar yasa teklifinin geri çekilmesini protesto ederek, "Eşlerimiz cezaevinde, biz çocuklarımızla ortada kaldık, çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.
Mağdur ile failin evlenmesi halinde cezasızlık öngören cinsel istismar yasa teklifinin geri çekilmesinin ardından Tekirdağ'ın Aydoğdu Mahallesi'nde oturan bir grup kadın ellerinde evlilik cüzdanlarıyla valilik karşısındaki Tuğlalı parkta toplandı. Teklifin geri çekilmesine çok üzüldüklerini ifade eden kadınlar, küçük yaşta evlendikleri için eşlerinin cezaevine konulduğunu söyledi.
Eşinin 3 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Fatma Güneş, yasanın yeniden gündeme gelmesini istediklerini ifade ederek, "Bizler bu konunun Meclis'te yeniden oturulup, konuşmasını istiyoruz. Gereken neyse bizim için yapılsın. Biz zor durumdayız ve her şeyi göze aldık. Çocuklarımızla beraber sokakta mı kalalım Bize bakanda yok. Hayat kadını mı olalım Biz kocalarımız istedik sevdik suç mu bu Bu ayın 19’unda doğum günüm vardı ve eşim yanımda yoktu. Çok ağladım üzüldüm. Çocuğum bana babasını soruyor. Yeniden bir araya gelsinler. Bize bir çare bulsunlar. Biz çok mağduruz. Biz çocuklarımızla ortada kaldık" dedi.
Erken yaşta evlilik yaparak 2 çocuk sahibi olduğunu anlatan İlknur Karatepe de, yasanın yeniden görüşmesini isteyerek şunları söyledi:
"Küçük yaşta evlendik. Nikahımız yaptık. Cezamız suçumuz bu mu Kolumuzu, kanadımızı kırdılar. Bizi sahiplenen kimse yok. Kaynanam kaynatam hiç kimse. Mutlu aile olamadık. Onlar içerde ceza çekiyor. Bize kızanlarımızla beraber dışarıda ceza çekiyoruz. Bu ceza bize mi, onlara mı, çocuklara mı Bu ceza üçümüze bölünüyor"
Ellerinde evlilik cüzdanlarıyla yasa teklifinin geri çekilmesine tepki gösteren Roman kadınlar, eşlerinin cezaevinden çıkması gerektiğini savundu.

 

DHA

Loading...