Sözcü Plus Giriş

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) kararına ilişkin olarak, "Brexit, AB’nin rota değiştirmek zorunda olduğunu, ilk sözün teknokratlarla borsalarda değil, siyasette olması gerektiğini gösteriyor" dedi.

Avrupa’nın değerlerine dönebilmesi için ilerici ittifaklara ihtiyacı olduğunu, daha demokratik ve sosyal politikalara yönlenmesi gerektiğini söyleyen Çipras, bugünü Avrupa için son derece zor bir gün olarak nitelendirdi. Çipras, İngilizlerin bu kararına saygı duyulması, ancak gönderdiği mesajların da özenle üstünde durulması gerektiğini vurguladı.
Bu mesajın ani olmadığını, ağır kemer sıkma politikalarının aşırı sağ partilerin gitgide boy göstermesine neden olduklarını hatırlatan Çipras, şu uyarıları yaptı:
"Hepimiz, Avrupa’da kopan krizin nedenlerini sorgulamamız gerek. Aşırı sağ partilerin ve milliyetçiliğin günden güne artması, buzdağının yalnız tepesidir. Demokratik ilkelerden uzaklaşmış Avrupa, yardımcı rolünde değil cezalandırıcı rolündedir. Bu şekilde toplumla yöneticiler arasında açık daha da artıyor, insanlar da bu birleşmeden kopmak istiyor, ancak bu yol bir çıkmaza doğru gidiyor. Teknokratların kasıntılı, sert dili artık insanları korkutmuyor, tersine sinirlendiriyor. Birleşmiş bir Avrupa için acilen sosyal ve demokratik ilkelere dönmek zorundayız."
Brexit’in iki ülke arasındaki ticareti ve turizmi etkileyeceği düşünülürken, bu gelişmelerin Yunan ekonomisindeki etkileri konusunda ülkenin en büyük bankası olan Peiraios Bankası Başkanı Mihalis Sallas, Alman Handelsbatt gazetesine yaptığı açıklamada, "Yunan borsasında yüzde 15 bir düşüş kaydedildiyse de Brexit’in Yunanistan’ı fazla etkileyeceğine inanmıyorum" dedi.

DHA